MenuMenu główne
Powiat Poznański



Perły Powiatu Poznańskiego

Perły: Muzeum w Szreniawie

„Perły Powiatu Poznańskiego”, to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Jedną z takich pereł jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Placówka powstała w 1964 roku, a status muzeum narodowego uzyskała jedenaście lat później. Jest to jedyne tej rangi muzeum rolnictwa w Polsce i jedno z nielicznych i największych w Europie.

– Naszą misją jest przedstawianie historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Ma to pozwalać publiczności muzealnej zrozumieć, skąd i w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych. Przedstawiając przeszłość, Muzeum ma pobudzać do refleksji na temat teraźniejszości i przyszłości, ma być instytucją nowoczesną, otwartą na wyzwania przyszłości oraz oczekiwania i potrzeby współczesnego społeczeństwa – czytamy na stronie Muzeum.

Jedną z atrakcji Muzeum w Szreniawie jest m.in. pochodzący z połowy XIX wieku zespół pałacowo-folwarczny należący niegdyś do rodziny Bierbaumów.  – Na terenie dawnego parku znajduje się galeria popiersi osób zasłużonych dla rolnictwa i ruchu ludowego oraz część ekspozycji pszczelarskiej – ule figuralne, kłodowe i skrzynkowe, a także maszyny rolnicze. Na wolnym powietrzu pokazywane są również imponujących rozmiarów maszyny parowe oraz piękna, pochodząca z 1920 roku młocarnia. Spacerując po parku, zobaczymy też służące niegdyś do napędzania młocarni drewniane kieraty, pochodzący z lat 30-tych XX wieku silos i zabytkowy wiatrak – informuje strona poświęcona skansenom.

Obecnie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie posiada pięć oddziałów: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu oraz Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku. Placówka regularnie organizuje różnego rodzaju festyny. Jedną z nich jest Jarmark Wielkanocny, nawiązujący do tradycji jarmarków, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami w mniejszych i większych miastach. Program imprez znajduje się na oficjalnej stronie Muzeum.

muzeum-rolnictwa_opis

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 kwietnia 2017