Perły Powiatu Poznańskiego
Perły: Zamek w Kórniku
„Perły Powiatu Poznańskiego”, to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym regionie jest Zamek w Kórniku. Jest on nie tylko siedzibą Muzeum i Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, ale także wspaniałym obiektem architektonicznym. Obecny kształt Zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego, jednego ze stylów popularnych w XIX w.
– Początki zamku kórnickiego sięgają średniowiecza, kiedy właścicielami Kórnika byli Górkowie, znana rodzina możnowładców wielkopolskich. Murowana siedziba Mikołaja Górki wzniesiona na drewnianych palach, została ukończona ok. roku 1430. Ostatni z rodu Górków, Stanisław, rozbudował zamek przez dobudowanie od północy nowego skrzydła. W tak zmodernizowanej siedzibie przyjmował Henryka Walezego spieszącego na koronację do Krakowa w roku 1574 – czytamy na stronie Biblioteki Kórnickiej.
– Dobra kórnickie były później w posiadaniu Czarnkowskich, a od roku 1610 – Grudzińskich. W 1623 gościł w zamku król Zygmunt III Waza z żoną i królewiczem Władysławem. W 1676 roku majątek został sprzedany Zygmuntowi Działyńskiemu. W rękach tego rodu Kórnik znajdował się aż do roku 1880. W tym czasie Zamek przebudowano dwukrotnie. W zmodernizowanym zamku Tytus Działyński stworzył rezydencję rodzinną i umieścił w nim gromadzoną przez siebie wspaniałą bibliotekę pełną starych druków, map i rękopisów, a także zbiór pamiątek narodowych – informuje strona.
Obecnie w Zamku mieści się Muzeum mające w swoich zbiorach wiele unikatowych eksponatów. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze. Zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą, a wokół niego rozciąga się piękny park. Znany jako arboretum kórnickie, znajduje się pod zarządem Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. 11 lipca 2011 roku Zamek w Kórniku uznany został za Pomnik historii Polski.