Edukacja
Pierwszy etap Złotej Żaby
17 i 18 listopada w 251 wielkopolskich i lubuskich szkołach podstawowych odbył się pierwszy, szkolny etap Konkursu „Złota Żaba”. Uczestnicy, uczniowie klas siódmych i ósmych, rozwiązywali zadania z wybranej dziedziny: matematyki lub języka polskiego i literatury, dowodząc swoich talentów i umiejętności logicznego i twórczego myślenia, szukania nietypowych rozwiązań, wykraczania poza schematy. Konkurs nagradza tych, którzy łączą wyobraźnię z precyzją posługiwania się słowem i liczbami.
Organizator, swarzędzka Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, prowadzi szkołę podstawową i liceum z oddziałami dwujęzycznymi, znane z wysokich wyników nauczania. Autorami zadań konkursowych „Złotej Żaby” są nauczyciele tych szkół i współpracujący z nimi nauczyciele akademiccy. Do 30. edycji ”Złotej Żaby”, która wspiera m.in. powiat poznański, nauczyciele zgłosili 4 680 uczniów. W powiecie poznańskim – 603 uczniów z matematyki, 474 z języka polskiego i literatury, w 40 szkołach podstawowych, w 14 gminach.
Drugi etap, do którego przystąpią zwycięzcy etapu pierwszego, odbędzie się w marcu, w siedzibie organizatora w Swarzędzu. Wyniki całej edycji poznamy 22 kwietnia 2023. Zadania z tegorocznego pierwszego etapu są już dostępne w konkursowym archiwum na stronie zlotazaba.pl Z jakimi zadaniami muszą zmagać się uczniowie? Oto przykłady: Dana jest szachownica składająca się ze 100 pól. Ile kwadratów tworzą pola tej szachownicy? Albo też: Gdyby nie Izaak, nie dostałbym tej posady. Który bohater literacki (z lektury szkolnej) mógłby wypowiedzieć te słowa? To na zachętę. Warto zajrzeć, żeby poznać te trudniejsze i… ruszyć głową!
Autor: Wojciech Pogasz