Zapowiedzi
Plener pamięci Wyczółkowskiego

W Skrzynkach będzie gwarnie, barwnie i twórczo. Wszystko za sprawą znanych i uznanych artystów malarzy, którzy zjadą na plener. W trakcie wydarzenia pojawi się też grupa uzdolnionej młodzieży aspirującej do artystycznej kariery. Od 21 lipca do 3 sierpnia odbędzie się II Międzynarodowy Plener Malarski „ Za oknami Skrzynek. Dusze drzew. Pamięci Leona Wyczółkowskiego”. Towarzyszyć mu będzie dziesięciodniowe wydarzenie pt. „Młodzi Mistrzowie inspirują się Wyczółkowskim – Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne i Historyczne w Skrzynkach”. Patronem obu działań będzie Mistrz Leon Wyczółkowski, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów wszech czasów. Jego życie i twórczość w ostatnim etapie życia związana była z Wielkopolską. Zdecydowanie jest to postać, która wyjątkowo może inspirować i to nie tylko ludzi pędzla i farb.
Leon Wyczółkowski jako wielki znawca i admirator natury był wyjątkowo zafascynowany drzewami. Drzewa – niezależnie czy portretowane pojedynczo z niebywałą czułością, czy w leśnych skupiskach – zawsze stanowiły najważniejszy rys twórczości artysty. Uwielbiał dęby, sosny, świerki, lipy, cisy ale też jabłonie czy śliwy. Tworzył różnymi technikami, zmieniał stylistykę i nie bał się twórczych eksperymentów, ale drzewom pozostał wierny przez całe swoje artystyczne życie. Jego ostatnie prace wykonane przed śmiercią także poświęcone były drzewom. Mówił o sobie, że ”jest dzieckiem lasu”. Dlatego tylko on był w stanie dotknąć, a może i poznać dusze drzew. Ze swoim uwielbieniem dla przyrody może z powodzeniem fascynować zarówno starszych jak i młodszych. Tak też będzie z pewnością w czasie tych twórczych dni w Skrzynkach.
W plenerze artystycznym wezmą udział: Maggie Szuszkiewicz (Niemcy), Monika Ślósarczyk, Maria Dziopak, Sylwester Chłodziński, Leszek Żegalski, Robert Heczko, Artur Gepas, Jan Żyrek, Waldemar Pawlikowski, a także Anna Czyżykiewicz, która jest też komisarzem pleneru. Artyści będą tworzyć własne dzieła, ale także będą spotykać się i pomagać młodym twórcom w poznaniu technik malarskich bliskich Wyczółkowskiemu. Pokażą, jak operować światłem, kolorem i fakturą, aby oddać piękno natury. W czasie sesji malarskich młodzież będzie miała okazję pracować obok doświadczonych artystów, obserwować ich techniki i otrzymywać indywidualne konsultacje. Ale to nie wszystko! Oprócz sesji historyczno-artystycznych czekają ich wyjazdy, m.in. do Gościeradza, gdzie tworzył i mieszkał Wyczółkowski w ostatnich latach swojego życia, do Muzeum Regionalnego w Bydgoszczy aby zwiedzić ekspozycję dzieł Mistrza a także do Poznania i Rogalina.
Młodzi artyści zaprezentują swoje prace na wystawie powarsztatowej 30 lipca. Będzie to okazja do zaproszenia lokalnej społeczności, przyjaciół, rodzin i uczestników głównego pleneru na wernisaż i prezentację prac i omówieniem przez młodych artystów ich inspiracji oraz procesu twórczego. To przecież niepowtarzalna okazja do rozwoju artystycznego, wymiany doświadczeń oraz twórczej pracy w inspirującym otoczeniu. Plener i warsztaty po raz kolejny zmienią Dwór Skrzynki w fascynujące, twórcze miejsce, do którego artyści wracają jak do… domu. Ubiegłoroczna edycja zaowocowała 86 obrazami, które stanowiły imponujący dorobek pleneru upamiętniającego 150. rocznicę narodzin impresjonizmu. Jak będzie w tym roku? Czy artyści dotkną duszy drzew? Czy podążą śladami Mistrza Wyczółkowskiego? Z pewnością będzie inspirująco i międzypokoleniowo!
Już dziś zapraszamy Państwa na poplenerową wystawę, która odbędzie się 2 sierpnia w Dworze Skrzynki. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp jest wolny, ale prosimy o potwierdzenie obecności na kontakt@dworskrzynki.pl Organizatorem pleneru i warsztatów jest Fundacja Instytutu Skrzynki we współpracy z Instytutem Skrzynki. Partnerem wydarzenia jest firma PKS Poznań SA. Wydarzenie warsztatowe jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji w ramach programu Nasze Tradycje.
Przygotował: Instytut Skrzynki