MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Plener sztuki w Skrzynkach

wystawa w skrzynkach

Dwa tygodnie, cztarnastu artystów, inspirujące otoczenie, twórczy klimat i … 86 prac, które stanowią imponujący dorobek I Międzynarodowego Pleneru Sztuki „Za oknami Skrzynek”, upamiętniającego 150. rocznicę narodzin impresjonizmu. Patronem tego wydarzenia był Leon Wyczółkowski uważany za jednego z najwybitniejszych polskich przedstawicieli tego nurtu w sztuce.

Obrazy eksponowane były w holu, w sali restauracyjnej, na schodach i w największej sali konferencyjnej. Wystawa poplenerowa przyciągnęła zarówno ludzi ciekawych efektów pleneru jak i kolekcjonerów sztuki. Zanim zwiedzający mogli podziwiać eksponowane prace i rozmawiać z artystami o ich twórczości, Jan Babczyszyn – dyrektor Instytutu wraz z Anną Czyżykiewicz-Zouki – komisarzem pleneru przedstawiali artystów i przypomnieli, jaka idea przyświecała organizacji tego niezwykłego wydarzenia artystycznego.

Przypomnijmy, że do Skrzynek artyści przejechali nie tylko z całej Polski, ale również z Niemiec i Hiszpani. W plenerze udział wzięli Anna Czyżykiewicz-Zouki, Maria Dziopak, Joanna Śmielowska-Jaremin,  Maggie Szuszkiewicz, Barbara Lawenda, Monika Ślósarczyk, Leszek Żegalski,  Sylwester Chłodziński, Jan Żyrek, Włodzimierz Kwiatkowski, Robert Heczko, Artur Gepas Gierlich i Czesław Romanowski. Powstały tu prace bardzo różne: realistyczne i surrealistyczne, na małych i wielkich blejtramach, eksplodujące barwami lub niemal monochromatyczne.

Są pejzaże i portrety, baśniowe podwodne łąki lub oniryczne przestrzenie do żeglowania. Ale są też słoneczniki, które bujnie rosną tuż za płotem Dworu. Są też pospieszne szkice parkowych dębów – kojarzące się najsłynniejszymi rogalińskimi pracami mistrza Leona Wyczółkowskiego. Symboliczną obecność opiekuńczego ducha mistrza wyczuwa się w każdym obrazie. Może on być spokojny o impresjonistyczną spuściznę.

Uczestnicy pleneru już umawiają się na przyszły rok i obiecują, że nie zapomną twórczej atmosfery jaka dominowała w Skrzynkach przez ostatnie dwa tygodnie. Dla tych wszystkich, którzy nie dotarli do Skrzynek utworzona zostanie wirtualna galeria. Znajdzie się w niej 86 prac eksponowanych na finisażu. A w samym Dworze Skrzynki wiele ciekawych wydarzeń z letniego cyklu koncertowego – szczegóły na www.instytutskrzynki.pl i www.dworskrzynki.pl

Przygotował: Instytut Skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 sierpnia 2024