Relacje
Pobiedziska wczoraj i dziś
Kto chce poznać nazwisko kata zatrudnianego w Pobiedziskach albo nazwę azjatyckiej rośliny, która zadomowiła się na jednej z pobiedziskich kamienic, powinien przeczytać książkę „Pobiedziska na trakcie Piastów wczoraj i dziś”. Publikacja jest dziełem mieszkańców i pasjonatów Pobiedzisk. Książka ma 132 strony, na których udało się pomieścić ponad 150 fotografii. Wydawcą jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska.
– Autorami książki są młodzi mieszkańcy Pobiedzisk: Natalia Jędrzejczak i Maciej Jędrzejczak odpowiedzialni za część przyrodniczą oraz historycy Aleksandra Miedziak i Witold Miedziak. To inne spojrzenie na Pobiedziska, niż to, które zaprezentował przed laty Bolesław Frankiewicz w monografii „Dzieje Pobiedzisk na przestrzeni wieków” – mówi Małgorzata Halber dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska i inicjatorka powstania opracowania.
Książka jest też dziełem grupy mieszkańców, którzy na różne sposoby uczestniczyli w jej powstaniu. Regionaliści podzielili się z autorami swoją wiedzą, inne osoby bezpłatnie udostępniły zdjęcia, a jeszcze inne przygotowały fotografie do druku. – W części przyrodniczej mamy okazję wybrać się na wycieczkę po Pobiedziskach. Skupiamy się na dzikiej przyrodzie, która tworzy środowisko znane od wieków. Nie pomijamy jednak tej części przyrody, którą człowiek, mieszkaniec miasta zmienił, a dzięki której miasto ma swoją specyfikę – mówi Maciej Jędrzejczak, biolog z Kasztelanii Ostrowskiej.
– Czy wyobrażacie sobie Państwo, że w samym sercu Pobiedzisk nieopodal kościoła farnego można znaleźć roślinę, która w naturalnych warunkach rośnie w górach? Co to takiego, dowie się każdy, kto przeczyta książkę – dodaje. Dla osób interesujących się historią będzie to również ciekawa lektura. Nie wszędzie przecież można wyczytać, gdzie w Pobiedziskach znajdował się najstarszy, najlepiej zachowany średniowieczny budynek mieszkalny albo co na przełomie XIX i XX wieku mieściło się w budynkach Cukierni J. Grzeczka?
Książka jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska w zakładce Regionalia.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska Facebook