Gminy
Pobiedziska
Władze:
Burmistrz Miasta i Gminy
Ireneusz Antkowiak
Adres:
ul. Kościuszki 4
62-010 Pobiedziska
tel. 61 8977 100
umig@pobiedziska.pl
www.pobiedziska.pl
bip.pobiedziska.pl/m,460,podstawowe-informacje-o-gminie.html
Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.
Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Pobiedziskach:
W ciągu 30 lat dla gminy Pobiedziska priorytetem była ochrona środowiska. Efektem tych działań była realizacja 160 km kanalizacji w ramach Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Jest to znakomity fundament pod przyszły rozwój gminy oraz gwarancja ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Krótko o gminie…
Pobiedziska to największa gmina powiatu poznańskiego, o powierzchni 18,9 tys. ha. Gmina nie graniczy bezpośrednio z Poznaniem, położona jest na północny-wschód od gmin: Czerwonak i Swarzędz. Pobiedziska leżą na Szlaku Piastowskim, który związany jest z Początkami Państwa Polskiego i władającą ziemiami polskimi w okresie wczesnośredniowiecznym (X wiek) dynastią Piastów. Przebieg szlaku wytyczają najważniejsze polityczne ośrodki Polski Piastowskiej.
Ciekawe jest ukształtowanie terenu gminy. Część północno-zachodnią oraz pas środkowy zajmuje równina natomiast w północno-wschodniej części znajdują się wysoczyzny morenowe płaskie i faliste zbudowane z piasków oraz glin zwałowych. Najatrakcyjniejsze przyrodniczo tereny gminy zostały włączone do dwóch parków krajobrazowych: “Puszcza Zielonka” oraz park “Promno”, który prawie w całości znajduje się na obszarze gminy.
Pamiątki piastowskiej historii oraz walory krajobrazowo – przyrodnicze wyznaczyły kierunek rozwoju gminy w stronę turystyki i rekreacji. Turystów przyciąga czyste środowisko, szlaki turystyczne, trasy rowerowe, plaże nad jeziorami, ośrodki jeździeckie oraz baza sportowo – turystyczna: pola namiotowe, pensjonaty, hotele. Wspaniałe centrum edukacyjno – konferencyjne w pałacu w Krześlicach – jednym z najpiękniejszych zabytków romantycznej architektury neogotyckiej – kusi otaczającymi stawami i malowniczym parkiem.
Gminę swoimi występami rozsławia Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty”. Przedstawia publiczności folklor różnych regionów Polski, a cudzoziemcom przybliża polską muzykę ludową. Zespół “Wiwaty” w swoim repertuarze prezentuje również widowiska związane z ludowymi zwyczajami.