MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Dwór Skrzynki - miejsca nocelowe

Pokój Dopiewo

pokój dopiewo

Dwór Skrzynki zaskakuje odwiedzających gości: nie tylko smakiem kuchni regionalnej, ale także m.in. promocją 17 gmin powiatu poznańskiego oraz pozostałych członków Metropolii Poznańskiej. Wśród 27 komfortowych pokoi tego ośrodka konferencyjno-szkoleniowego jest taki, w którym zawsze będziemy się czuć jak na wakacjach: numer 208 dedykowany jest gminie Dopiewo, a oko przykuwa tu obraz niesamowitej plaży w Zborowie. Tam właśnie gigantyczne owoce znajdujące się na brzegu jeziora urzekły autora obrazu – poznańskiego wybitnego artystę Mikołaja Obryckiego. Na tabliczce przy drzwiach pokoju znajduje się ciekawa tabliczka z herbem i nieencyklopedycznymi ciekawostkami o gminie autorstwa Piotra Basińskiego z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Wszystko to zaostrza apetyt na wycieczkę do gminy Dopiewo, w której warto zasmakować.

• Ptasia kraina/Trzcielińskie Bagno
Pani żuraw ma na imię Dop, a Ewo jest samcem wilgi. Razem jako Dop i Ewo już od dekady tworzą nierozłączną parę maskotek podpoznańskiej gminy. Sympatyczne ptaki są jednymi z licznych pierzastych mieszkańców Trzcielińskiego Bagna, podmokłej enklawy Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dla tropicieli przyrody ustawiono tam wieżę ornitologiczną, wyposażoną w znakomite rysunki, ułatwiające rozpoznanie obserwowanych gatunków.

• Owocowy zawrót głowy/ Owocowa Plaża w Zborowie
W sercu Wielkopolski jezior jest całkiem sporo, a więc i o atrakcyjne plaże nietrudno, ta jednak jest z pewnością wyjątkowa. Teren jest w sporej części trawiasty, w rejonie kąpieliska znalazło się miejsce na przystań i pole kempingowe. Wzdłuż plaży przygotowano utwardzoną promenadę ułatwiającą dostęp dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które mogą skorzystać z kąpieli dzięki specjalnym wózkom. Swoją nazwę Owocowa Plaża zawdzięcza pokaźnych rozmiarów rzeźbom arbuza, banana, cytryny, truskawki i jabłka, które z powodzeniem zastępują ławki i stoły.

• Miejsce owiane legendą/Krzyż w Więckowicach
Mało kto zna to miejsce – a szkoda! Przy polnej drodze w rejonie północnego krańca Jeziora Niepruszewskiego stoi kamienny krzyż. Jego historia do dziś pozostaje zagadką. Jedni twierdzą, że mamy tu do czynienia z lokalnymi odpowiednikami Romea i Julii. Według innych miejsce jest zapomnianym cmentarzem cholerycznym, mogiłą żołnierską lub grobem szlachcianki, pojawia się również wątek nawiedzonego wiatraku, a nawet… orszaku weselnego, który skracając sobie drogę przez zamarznięte jezioro, wpadł w wodne głębiny. Co jest prawdą – nie wiadomo. Pewne jest, że wiata przy krzyżu z malowniczą panoramą Jeziora Niepruszewskiego to świetne miejsce na postój podczas wycieczki trasą Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania.

• Starszy od Poznania/Gród w Dąbrówce
Potężne wały z ziemi, drewna i gliny otoczono szeroką fosą, zasilaną wodą z pobliskiej Wirynki. Wokół rozciągało się rozległe podgrodzie, chronione przez rów i nasyp ziemny. Łącznie mogło tu mieszkać kilkaset osób. Jak widać gród w Dąbrówce, zbudowany w IX wieku, to nie była byle jaka warownia! Niestety, to nie wystarczyło. W połowie kolejnego wieku gród przestał istnieć – rosnące w siłę państwo piastowskie nie tolerowało konkurencji… Pamięć o niezwykłym miejscu przywrócono na początku XXI wieku. Badania archeologiczne w Dąbrówce przyniosły aż 20 tysięcy(!) różnych znalezisk i wiedzę, na bazie której stworzono makietę grodu ustawioną przy miejscowej szkole.

Wyczerpujące informacje na temat Dworu w Skrzynkach TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

skrzynki pokój dopiewo skrzynki pokój dopiewo skrzynki pokój dopiewo skrzynki pokój dopiewo

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 października 2023