Relacje
Połączenie zabawy i edukacji
– Nasz piknik skierowany jest do wszystkich tych, którzy chcą poznać tajniki życia pszczół i dowiedzieć się, jak powstaje miód oraz inne produkty pszczele w pasiece – mówi Jerzy Kamprowski, kierownik Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu, gdzie w niedzielę, 7 sierpnia odbył się tradycyjny festyn pod nazwą „Miodowe Lato”. – Która to już impreza w naszej placówce? Trzynasta, ale oficjalnie nie używamy żadnej numeracji, która przez pandemię nieco się skomplikowała – dodaje.
Na tych, którzy odwiedzili Skansen czekały liczne atrakcje. Były konkursy dla dzieci, występy artystyczne czy pokaz wspinaczki bartnika na drzewo. Ten ostatni był prawdziwą gratką dla uczestników festynu. – W Polsce nie ma nas zbyt wielu. Niezbyt często też prezentujemy swoje umiejętności – zdradził Szczepan Socha z Czmonia, który zaprezentował jak w przeszłości wyciągano miód z barci. Dużym powodzeniem cieszyło się również stoisko, na którym badano jakość miodu.
– To nowość na naszym festynie. W obecnych czasach pojawiło się sporo fałszywych miodów, których jakość pozostawia wiele do życzenia i stąd taki pomysł. Bo też nasz piknik ma łączyć edukację z zabawą – zapewnia Jerzy Kamprowski. Ta edukacja jest potrzebna, ponieważ pszczoły od pewnego czasu stały się gatunkiem zagrożonym. – Jak im pomóc? To szeroki temat, który nie uda się załatwić w gronie samych pszczelarzy. To ogólny problem dotyczący gospodarki przestrzennej i gospodarki rolnej – podsumował kierownik Skansenu.