MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Pomoc dla Ukrainy

dary dla ukraińców

Przekazywanie darów, zorganizowanie kursów językowych, stworzenie punktów informacyjnych we wszystkich gminach powiatu, przygotowywanie posiłków czy też nawiązanie bliskiej współpracy z Rejonem Obuchowskim – to tylko niektóre przykłady wsparcia, które udziela powiat poznański oraz jego mieszkańcy uchodźcom z Ukrainy.

Już 24 lutego, czyli w dniu napaści Rosji na Ukrainę, starosta poznański Jan Grabkowski wraz z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem oraz marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, powołali zespół koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy. Utworzyli go przedstawiciele wszystkich trzech wymienionych jednostek, a ich zadaniem było diagnozowanie potrzeb tysięcy uchodźców i wskazywanie rozwiązań oraz działań, które były odpowiedzią na aktualną sytuację, zarówno w zakresie wsparcia edukacyjnego, bytowego, czy też transportu rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi.

Zaraz za tym poszły kolejne działania. W porozumieniu ze starostą poznańskim, wójtowie oraz burmistrzowie z wszystkich siedemnastu gmin powiatu poznańskiego uruchomili skoordynowaną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie o własne życie szukali, i nadal szukają, schronienia w naszym regionie. Każdy samorząd m.in. udostępnił swym mieszkańcom specjalną skrzynkę mailową. – Tylko wspólne i skoordynowane działania mają szansę przynieść realne wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy pełni uzasadnionych obaw o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych uciekają ze swojej ojczyzny – mówili jednym głosem samorządowcy.

Od 2 marca, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu funkcjonuje też punkt informacyjny, w którym doradca PUP udziela wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem osobom przybywającym z Ukrainy. Tam też mogą się oni dowiedzieć o dostępnych w danym momencie ofertach pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Mniej więcej w tym samym czasie dla obywateli zza naszej wschodniej granicy zorganizowano również kursy nauki języka polskiego, które w całości były finansowane ze środków powiatu poznańskiego. Inicjatyw mających na celu pomoc gościom z Ukrainy było znacznie więcej…

– 3 tony najbardziej potrzebnych rzeczy przyjechały z zaprzyjaźnionego z nami regionu Hanower i trafiły do naszych gmin. Rozdaliśmy środki higieniczne, kołdry, koce, łóżka polowe czy kosmetyki – wspomina Jan Grabkowski. – Do urzędów gmin, punktu informacyjnego na poznańskim PKP, do Starostwa czy Powiatowego Urzędu Pracy trafiły ulotki w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim z dokładną informacją, gdzie uchodźcy mogą szukać wsparcia. Ponadto uczniowie technikum gastronomicznego oraz szkoły branżowej swarzędzkiej „Jedynki” prowadzonej przez powiat przygotowywali posiłki dla uchodźców z Ukrainy – dodaje.

jan grabkowskiPowiat poznański nawiązał współpracę z Rejonem Obuchowskim

W drugiej połowie maja powiat poznański nawiązał również ścisłą współpracę z Rejonem Obuchowskim. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Poznaniu odwiedziła 5-osobowa delegacja z Ukrainy. – To olbrzymia radość gościć ukraińskich samorządowców, którzy niestety doświadczają piekła wojennego. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami, organizując dla nich pomoc. Ale nie tylko chcemy w tych trudnych czasach udzielać wsparcia. Nowe projekty tworzone na solidnych podstawach dają nadzieję na pomyślny rozwój – mówił Jan Grabkowski, który w sprawie współpracy podpisał list intencyjny.

Goście z Ukrainy otrzymali również pomoc humanitarną, z którą wrócili do swoich domów. Była to przede wszystkim długoterminowa żywność i środki czystości o łącznej wadze około 12 ton. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130 tysięcy złotych. Powiat poznański na bieżąco wspiera też uchodźców mieszkających na terenie powiatu. Ostatnio z takiej pomocy skorzystały rodziny przebywające w internacie przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczykowie, które otrzymały dary przekazane przez proszących o anonimowość przyjaciół ze Szwajcarii. W ramach pomocy Wspólnocie Feodosijiwskej, która wchodzi w skład Rejonu Obuchowskiego przekazano już samochód terenowy Dacia Duster wykorzystywany wcześniej przez pracowników powiatu.

W Mosinie zainaugurowano też projekt pod nazwą Mobilne Centrum Mój Dom. To seria siedmiu wydarzeń przeznaczonych dla obywateli Ukrainy zamieszkujących obecnie powiat poznański i jego okolice. Głównym celem projektu jest integracja społeczności i pomoc w aklimatyzacji w nowym środowisku. Ma to być jednak pomoc szczególna, pozwalająca stworzyć dla nich nowy dom, w którym będą mogli poczuć się jak u siebie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nie wszyscy Ukraińcy mogą wrócić do Ojczyzny. Z myślą o nich w gminach powiatu poznańskiego trzykrotnie przygotowano też bezpłatne kursy języka polskiego.

Ukraińskich akcentów nie brakowało również podczas tradycyjnego pikniku rodzinnego pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”, który odbył się 10 września na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie. To właśnie tam przekazano gościom zza wschodniej granicy wóz strażacki i podpisano oficjalną umowę o współpracy między powiatem poznańskim a Rejonem Obuchowskim w Ukrainie. – Mieszkają tam wspaniali ludzie, którzy dzisiaj potrzebują naszej pomocy. Ludzie, z którymi chcemy współpracować – podkreślał starosta poznański Jan Grabkowski.

– Wsparcie i pomoc jest dla nas niezwykle ważna. Brakuje nam sprzętu, który zapewni naszym mieszkańcom, szczególnie w tym trudnym czasie, bezpieczeństwo – mówił Mykoła Pyanchuk, przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskiej. Z kolei Jarosłav Svarychevsky, zastępca szefa Państwowej Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego dodał: – Umowa z powiatem poznańskim to znaczący krok w naszej współpracy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za okazaną pomoc i serce. Gorąco wierzmy, że po zakończeniu wojny, my również w ramach współpracy, będziemy mogli wspomóc naszych przyjaciół z powiatu poznańskiego – stwierdził.

W ramach pomocy dla Rejonu Obuchowskiego powiat poznański w listopadzie przekazał też dwa ambulanse sanitarne marki Volkswagen wraz z wyposażeniem medycznym. – W imieniu naszych mieszkańców przekazujemy sprzęt, który ma nieść pomoc – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, przekazując gościom zza naszej wschodniej granicy kluczyki do obu samochodów.

W lutym 2023 roku powierzono również Fundacji Badań Migracyjnych w Poznaniu zadanie mające na celu pomoc obywatelom Ukrainy i polegające na wsparciu integracji migrantów w gminach powiatu poznańskiego. Zadanie to obejmuje działania skierowane bezpośrednio do migrantów – szkolenia i konsultacje dotyczące aktywizacji zawodowej oraz funkcjonowania w przestrzeni formalno-prawnej i życiu codziennym oraz przeprowadzenie kursów języka polskiego, a także tworzenie lokalnych sieci współpracy i wymiany doświadczeń.

W tym samym miesiącu do rejonu Obuchowskiego pojechało około 20 ton darów za ponad 300 tys. zł. Tym razem przekazano 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, żywność długoterminową, taką jak mąka, cukier, makaron, konserwy, a także kosmetyki, chemię gospodarczą, środki czystości i dezynfekcji. Dodatkowo przygotowano stroje sportowe (60 sztuk) oraz koce, kołdry i poduszki. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyła się też wideokonferencja, której uczestnikami byli przedstawiciele powiatu poznańskiego, członkowie delegacji ukraińskiej, prezydent partnerskiego regionu Hanower w Niemczech Steffen Krach, a także Naczelnik Administracji Wojskowej Regionu Obuchowskiego Oleksandr Homon. Podczas narady rozmawiano o nawiązaniu trójstronnej współpracy oraz bieżących problemach Ukraińców. 

W połowie kwietnia 2023 roku kolejne 14 ton pomocy pojechało z powiatu poznańskiego na Ukrainę. Tym razem mąka, cukier, ryż, olej czy środki higieniczne trafiły do społeczności lokalnej Rejonu Obolońskiego, Państwowej Administracji Miasta Kijów. – Tylko w samym Kijowie jest ponad 400 tysięcy wewnętrznych uchodźców, którzy uciekli z terenów objętych działaniami wojennymi. To rodziny bez dachu nad głową, pracy, środków do życia. Pomoc, którą otrzymujemy z powiatu poznańskiego, trafi przede wszystkim do tych osób, by zaspokoić ich podstawowe potrzeby – mówiła Myroslava Smirnova, deputowana Rady Miejskiej Kijowa, która z wraz z Oleksandrem Horinem, zastępcą szefa Obolońskiej Rejonowej Administracji Państwowej i Rusłanem Hnatiukiem, szefem Fundacji Charytatywnej „Esfir”, przyjechali po dary.

Wartość udzielonego wsparcia wyniosła 150 tys. złotych. – Dopóki stać nas na udzielanie takiej pomocy, będziemy to systematycznie robić. Sytuacja w Ukrainie nadal jest bardzo ciężka, tysiące ludzi pozbawionych jest dotychczasowego sposobu życia. Dlatego staramy się ich wspierać w tych ciężkich chwilach. By czuli, że nie są sami – podkreślił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Z budżetu powiatu na pomoc przekazaliśmy do tej pory blisko 2 miliony złotych. I już dziś rozmawiamy o kolejnych formach wsparcia, które będą skierowane do dzieci i młodzieży – dodał.

Kolejne dary dla rejonu obuchowskiego pojechały 20 lipca. – Samorządowcy z partnerskiego rejonu poprosili tym razem o wsparcie przy odbudowie i doposażeniu szkoły, która w marcu została ostrzelana przez rosyjskie drony – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Nie można obojętnie przejść obok takiego apelu, dlatego postanowiliśmy przygotować kolejny transport pomocy humanitarnej – dodał. W sumie zza wschodnia granicę pojechało 2,5 tony artykułów użytkowych, m.in. talerzy, sztućców, kubków itp., sprzętów AGD – lodówek, pralek, telewizorów, czy odzieży.

Partnerstwo, możliwe formy współpracy, aktualna sytuacji na Ukrainie, a także bieżące wyzwania i potrzeby. To główne tematy rozmów trójstronnego spotkania w Hanowerze zainicjowanego przez powiat poznański, które odbyło się w połowie listopada 2023 roku. Jego uczestnicy wysłuchali prezentacji o regionie Hanower, rejonie obuchowskim oraz europejskiej współpracy samorządowej. Z kolei Jan Grabkowski, starosta poznański opowiadał, o działaniach naszego samorządu zarówno na rzecz obywateli Ukrainy, jak i uchodźców.

 

Szczegółowe informacje o pomocy dla Ukrainy TUTAJ

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 lipca 2022