20 lat powiatu poznańskiego
Powiat świętuje swoje 20-lecie (13.09.2019)
Powiat poznański to styl życia od dwudziestu lat – głosi „Powiatowa kronika filmowa”, którą wyświetlono w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Owińskach. W piątek wszyscy samorządowcy uczestniczący w uroczystych obchodach 20-lecia powiatu cieszyli się z bardzo dobrej jego pozycji na mapie Polski i życzyli sobie dalszych sukcesów.
– To jest właśnie sukces, że jesteśmy wszyscy razem, że potrafimy ze sobą rozmawiać, rozwiązywać problemy ludzi, że się rozumiemy znakomicie, przez co nasza praca przynosi bardzo dobre efekty – mówi Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego. – Reforma samorządowa jest tym, co nam się udało najlepiej w III Rzeczypospolitej. Bo samorząd to sól tej ziemi. A powiat poznański ma szczęście do ludzi z charakterem, z wizją, z pasją, prawdziwych liderów małych ojczyzn – dodaje.
Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy wraz z Parkiem Orientacji Przestrzennej w Owińskach, gdzie powiat świętuje swoje urodziny, zmienił się w ostatnim czasie nie do poznania. Jest miejscem niezwykłym, w którym profesjonalną opiekę i naukę zyskują dzieci i młodzież z dysfunkcjami wzroku wzroku – niewidome i słabowidzące. Korzystają one z otwartego w 2012 roku pierwszego w Europie Parku Orientacji Przestrzennej, w którym uczą się samodzielnego poruszania w aglomeracji miejskiej, a jednocześnie dobrze bawią się w pięknym otoczeniu.
Władze powiatu poznańskiego otoczyły ośrodek swoją opieką i wsparciem, inwestując w teren placówki i dawnego klasztoru pocysterskiego 50 milionów złotych. W efekcie, dzięki uzyskaniu dotacji unijnych powstało miejsce unikatowe w skali kontynentu, służące integracji społecznej, wyjątkowa architektoniczna perła regionu, która słusznie została uznana za jeden z „siedmiu Cudów Funduszy Europejskich”. I dziś ośrodek jest chętnie odwiedzany przez gości – nie tylko mieszkańców powiatu poznańskiego, ale i mieszkańców innych województw i zagranicy.
Powiat poznański jest dobrym gospodarzem: stwarza optymalne warunki do rozwoju firmom, instytucjom i wszelkim inwestorom chcącym tu właśnie rozpościerać skrzydła. Zapewnia im dobre i bezpieczne warunki rozwoju, przekazując miliony złotych na sprzęt, szkolenia, budowę strażnic, czy komisariatów.
– Hasło „Bezpieczni w powiecie poznańskim” zobowiązuje: przez minione lata wydaliśmy na bezpieczeństwo blisko 18 milionów złotych – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Tym samym hasło „bezpieczny powiat” wypełniamy treścią i ponad milion złotych planujemy przeznaczyć na wsparcie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, a także na dofinansowanie remontu Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym. Ponadto sfinansujemy też budowę nowej strażnicy PSP na potrzeby JRG-4 w Poznaniu – dodaje.
– Powiat poznański wyróżnia się tym, że jest największy, najludniejszy, żartuję, że też tym, że ja tu mieszkam, wreszcie że jest powiatem szalenie pozytywnym, wyjątkowym, podejmującym duże wyzwania. Nic dziwnego, że ludzie stąd utożsamiają się z nim, że z dumą mówią “u nas w powiecie”, “nasz powiat” – podkreśla Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Zaproszeni goście, wśród których był m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki, senator Jadwiga Rotnicka, posłowie Bożena Szydłowska, Rafał Grupiński, Adam Szłapka, konsul Federacji Rosyjskiej Iwan Kosonogow, i Andrea Fischer, stojąca na czele delegacji z Hanoweru, zwiedzili ośrodek w Owińskach, miejsce, o którym starosta Jan Grabkowski mówi z przekonaniem, że potrafi o nim myśleć tylko z sercem.
Nasze Miasto