MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Poznaliśmy swojego sąsiada

Turyści przed kościołem w Owińskach

Za nami pierwszy spacer z cyklu „Poznaj swojego sąsiada”. Pierwsza odsłona projektu nosiła nazwę “Tajemnice Puszczy Zielonka”, a jej organizatorem, tak jak i pozostałych, była Fundacja PETRA senior z Poznania, która wsparł m.in. powiat poznański. – Spotkaliśmy się w Owińskach, gdzie jeszcze przed przystąpieniem do zwiedzania dowiedzieliśmy się, że jest to miejscowość z blisko 800-letnią historią, a jej prawdziwa świetność rozpoczęła się w momencie, gdy książę Przemysł I, razem ze swoim bratem Bolesławem Pobożnym, ufundowali klasztor dla sióstr cysterek – opisuje Anna M. Majchrzycka z Fundacji PETRA senior.

– W Owińskach najpierw zobaczyliśmy kościół pw. św Jana Chrzciciela. Po jego zwiedzeniu przyjrzeliśmy się zabudowaniom klasztornym i przeszliśmy do Parku Orientacji Przestrzennej, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. Tam na około 3 ha powierzchni odtworzono klimat ogrodu barokowego, łącząc go z parkiem krajobrazowym. W ogrodzie znajduje się 280 gatunków roślin, a na ścieżkach wkomponowano specjalne przyrządy dydaktyczne – dodaje.

– Z dawnego klasztoru udaliśmy się w kierunku klasycystycznego pałacu zbudowanego w latach 1804-06 dla niemieckiej rodziny von Treskow. Pałac otacza park krajobrazowy ze stawem, starym drzewostanem i pomnikowymi okazami drzew liściastych, założony w pocz. XIX w., według projektu Piotra Józefa Lenne, wieloletniego dyrektora ogrodów w Berlinie. Do parku zapraszają dwie klasycystyczne, murowane bramy wjazdowe z ok. 1810 r. Przechodząc przez park skierowaliśmy się w kierunku zabudowań dawnego Zakładu Psychiatrycznego założonego w 1838 roku i działającego nieprzerwanie do II wojny światowej – opowiada Anna M. Majchrzycka.

Z Owińsk uczestnicy wycieczki udali się pod Dziewiczą Górę, gdzie zaplanowano odpoczynek połączony z wieloma atrakcjami. – Po części biesiadnej podzieliliśmy się na kilkuosobowe zespoły i zagraliśmy w grę terenową. Dla jej uczestników przewidziane były atrakcyjne nagrody. Tam też panie z Fundacji Akceptacja, w specjalnym namiocie medycznym, uczyły zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaraz potem pokonaliśmy 172 schody i weszliśmy na wieżę widokową. Prosto z Dziewiczej Góry udaliśmy się dalej, Drogą Świętego Jakuba do Kicina. Była to ostatnia atrakcja na trasie sobotniego spaceru. W Kicinie zwiedziliśmy drewniany kościół pw. św. Józefa – kończy Anna M. Majchrzycka.

Kolejne dwa spacery odbędą się 17 sierpnia i 14 września. Ten pierwszy nazywać się będzie “Żwawym krokiem na spotkanie z barokiem”, a drugi – “Tanecznym krokiem w świat”. Więcej informacji na ich temat TUTAJ lub TUTAJ.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 lipca 2019