Ogłoszenia Komunikaty
Profilaktyka i szczepienia
Narodowy Program Szczepień
przeciw COVID-19
Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie szczepień przeciw COVID-19 wśród obywateli Polski.
Etapy szczepień:
Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to pracownicy:
- szpitali węzłowych,
- pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
- aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- uczelni medycznych (w tym studenci kierunków medycznych).
Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także:
- personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny
i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści), - pracowników firm współpracujących z podmiotem medycznym, którzy stale przebywają
w tym podmiocie, - rodziców wcześniaków.
Pierwszy etap szczepień:
- Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat.
- Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.
- 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.
Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. W etapie pierwszym znajdują się również pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
Kolejne etapy szczepień:
Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
Etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Poszczególne etapy procedury szczepień:
- Rejestracja.
Aby przygotować się do kwalifikacji lekarskiej do szczepienia można wcześniej wypełnić i zabrać ze sobą kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem (dostępny tutaj), a osoby przyjmujące regularnie leki warto, aby zabrały listę zażywanych przez siebie leków. Działania te usprawnią proces kwalifikacji do szczepienia w punkcie szczepień.Uwaga! Jeżeli ktoś nie ma możliwości wydrukowania kwestionariusza będzie mógł go wypełnić w punkcie szczepień.
- Zgłoszenie się do punktu szczepień – kwalifikacja do szczepienia przez lekarza.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Masz powyżej 80 lat? Zarejestruj się na termin szczepienia przeciw COVID-19 już 15 stycznia!
Harmonogram rejestracji:
Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:
- od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
- od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat
Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.
Jak się będzie można zarejestrować?
Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15.01 – osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 – osoby powyżej 70. roku życia), masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:
- Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989
Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.
Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
- Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.
Wykaz punktów szczepień na terenie powiatu poznańskiego (na dzień 11.01.2021 r.) dostępny jest tutaj.
W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.
- Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.
Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.
Mobilne zespoły dla potrzebujących
Jeśli masz problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, możesz skorzystać z mobilnego zespołu szczepiącego. Zapisz się na szczepienie bezpośrednio w punkcie szczepień i ustal dogodny termin. O tym, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi, dowiesz się, dzwoniąc na infolinię 989.
Bezpłatny transport na szczepienia
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego przez gminę transportu. Umówienia dowozu należy dokonać niezwłocznie po wyznaczeniu terminu szczepienia. W każdej gminie został wskazany numer telefonu, pod którym osoby uprawnione zgłaszają potrzebę zorganizowania transportu do punktu szczepień. Wykaz numerów telefonów w poszczególnych gminach dostępny jest tutaj.
Zgłoszenia na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób w wieku 18-69 lat
Od 15 stycznia – zgłoś się na szczepienie przeciw COVID-19 – dostaniesz maila gdy tylko ruszy Twoja grupa!
Zgłoszenia dla osób 18-69 lat – jak to będzie można zrobić?
- Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
- Na adres mailowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
Pamiętaj! Jedyną stroną służącą do zgłoszenia chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. Jeśli otrzymasz wiadomość dotyczącą szczepień, która wygląda podejrzanie, zgłoś ją na tej stronie: https://incydent.cert.pl/ - Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link – Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
- Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mailową
z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie. - Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin. Jak to zrobić? Sprawdź tutaj.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DOSTĘPNY BĘDZIE OD 15.01.2021 R. GODZ. 00:01
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia
Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.
Uwaga! Osoby, które wysłały formularz zgłoszenia chęci szczepienia, otrzymują zwrotne maile w ciągu do 24h. Wszystkie zgłoszenia, dla których wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie, zostały zapisane.
UWAGA! Szczegółowe informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronach internetowych:
oraz pod numerem telefonu: 989 – numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie (dostęp:05.01.2021 r., 11.-14.01.2021 r., 18.01.2021 r.)
“DAJ SOBIE SZANSĘ”
Trwa program profilaktyczny nowotworów głowy i szyi pod nazwą „Daj sobie szansę”. Jest on skierowany do wszystkich osób w przedziale wiekowym 40-65 lat, a w szczególności do osób, u których przez ponad trzy tygodnie występuje jeden z objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem.
Do skorzystania z bezpłatnych badań szczególnie zapraszamy osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka – będące wieloletnimi palaczami, nadużywające alkoholu oraz obarczone podwyższonym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Badania są całkowicie bezpłatne, nie wymagają osobnego skierowania i są przeprowadzane w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu, przy ul. Przybyszewskiego 49, od poniedziałku do piątku od godz. 14.00. Telefon do rejestracji czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.25-15.00, pod numerem 503 414 178.
Więcej informacji w ulotce TUTAJ