MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Ogłoszenia Komunikaty

Profilaktyka i szczepienia

Narodowy Program Szczepień
przeciw COVID-19

Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie szczepień przeciw COVID-19 wśród obywateli Polski. Proces szczepień jest podzielony na etapy wskazane w Narodowym Programie Szczepień. Informacje dotyczące szczepień poszczególnych grup osób dostępne są TUTAJ.

PROCEDURA SZCZEPIEŃ

Procedura szczepień realizowana jest etapami:

1. Rejestracja.
Aby przygotować się do kwalifikacji lekarskiej do szczepienia można wcześniej wypełnić i zabrać ze sobą kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem (TUTAJ), a osoby przyjmujące regularnie leki warto, aby zabrały listę zażywanych przez siebie leków. Działania te usprawnią proces kwalifikacji do szczepienia w punkcie szczepień.Uwaga! Jeżeli ktoś nie ma możliwości wydrukowania kwestionariusza będzie mógł go wypełnić w punkcie szczepień.
2. Zgłoszenie się do punktu szczepień – kwalifikacja do szczepienia.
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji, masz 4 możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Zarejestruj się na szczepienie przez automatyczny system powiadomień Narodowego Programu Szczepień – Numer + 48 22 888 41 11. Zgłoś chęć zaszczepienia się przez formularz na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl. Gdy rozpoczną się szczepienia dla twojej grupy wiekowej, automat zadzwoni, żeby zapisać cię na szczepienie. Postępuj zgodnie z odczytywanymi komunikatami. Jeśli nie chcesz skorzystać z tej formy kontaktu – po prostu rozłącz się. Jeśli nie możesz odebrać połączenia, oddzwoń w ciągu maksymalnie dwóch dni.

Uwaga! Automat oddzwoni do ciebie, jeśli w formularzu zgłoszeniowym podasz swój numer telefonu. Jeśli nie wypełnisz formularza, możesz zapisać się na szczepienie przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta lub SMS, gdy rozpoczną się zapisy dla twojej grupy wiekowej.

2. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.

Aby znaleźć punkt szczepień na terenie konkretnej miejscowość należy wpisać nazwę miejscowości oraz kod pocztowy. Poza tym można również wyszukać wszystkie punkty szczepień na terenie danej gminy, wówczas należy wybrać odpowiednie województwo, powiat i gminę, a system wygeneruje dane wszystkich punktów  szczepień zlokalizowanych na terenie danej gminy.

3. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
4.
Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści SzczepimySie.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych form rejestracji dostępne są TUTAJ.

Seniorzy mogą uzyskać pomoc przy rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19 poprzez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W tym celu należy zadzwonić na infolinię 22 505 11 11.

SZCZEPIENIA WYJAZDOWE

Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu.

Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Szczegółowe informacje dotyczące szczepień pacjentów w domu dostępne są TUTAJ.

BEZPŁATNY TRANSPORT NA SZCZEPIENIA

Osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciw COVID-19 mogą skorzystać z bezpłatnego transportu. W tym celu gminy zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania.

Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy. W każdej gminie został wskazany numer telefonu, pod którym osoby uprawnione zgłaszają potrzebę zorganizowania transportu do punktu szczepień (wykaz numerów telefonów dostępny jest TUTAJ)

Szczegółowe informacje dotyczące bezpłatnego transportu na szczepienia dostępne są TUTAJ.

ZGŁOSZENIA NA SZCZEPIENIE

Od 15 stycznia możesz zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy – dostaniesz maila. Szczegółowe informacje o tym rozwiązaniu dostępne są TUTAJ.

SZCZEPIENIA DLA KOLEJNYCH GRUP

Rejestracja poszczególnych grup wiekowych

Trwa rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 60 lat i więcej. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są TUTAJ.

W kwietniu uruchomione zostaną zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

· 12 kwietnia – rocznik 1962,
· 13 kwietnia – rocznik 1963,
· 14 kwietnia – rocznik 1964,
· 15 kwietnia – rocznik 1965,
· 16 kwietnia – rocznik 1966,
· 17 kwietnia – rocznik 1967,
· 19 kwietnia – rocznik 1968,
· 20 kwietnia – rocznik 1969,
· 21 kwietnia – rocznik 1970,
· 22 kwietnia – rocznik 1971,
· 23 kwietnia – rocznik 1972,
· 24 kwietnia – rocznik 1973.

Szczegółowe informacje o szczepieniach dla kolejnych grup dostępne są TUTAJ.

UWAGA! Szczegółowe informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronach internetowych:

oraz pod numerem telefonu: 989 – numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie


“DAJ SOBIE SZANSĘ”

Trwa program profilaktyczny nowotworów głowy i szyi pod nazwą „Daj sobie szansę”. Jest on skierowany do wszystkich osób w przedziale wiekowym 40-65 lat, a w szczególności do osób, u których przez ponad trzy tygodnie występuje jeden z objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem.

Do skorzystania z bezpłatnych badań szczególnie zapraszamy osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka – będące wieloletnimi palaczami, nadużywające alkoholu oraz obarczone podwyższonym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Badania są całkowicie bezpłatne, nie wymagają osobnego skierowania i są przeprowadzane w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu, przy ul. Przybyszewskiego 49, od poniedziałku do piątku od godz. 14.00. Telefon do rejestracji czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.25-15.00, pod numerem 503 414 178.

Więcej informacji w ulotce TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 lutego 2020