MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Program likwidacji azbestu

Logo akcji likwidacji azbestu

Powiat poznański dba środowisko. To dotyczy nie tylko likwidacji źródeł niskiej emisji, ale także usuwania ciągle jeszcze obecnego azbestu. Mają w tym pomóc specjalne programy. – Skorzystanie z nich przyniesie naszym mieszkańcom same korzyści. Zarówno zdrowotne, ekonomiczne, jak i ekologiczne – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

Czym jest azbest? To ogólna nazwa handlowa obejmująca włókniste minerały z grupy serpentynów i amfiboli. Dzięki swym właściwościom jest praktycznie surowcem niezniszczalnym. Bardzo duża elastyczność włókien, wysoka wytrzymałość mechaniczna, małe przewodnictwo cieplne, odporność na wysokie temperatury oraz działanie czynników chemicznych spowodowały, iż azbest często stosowano w przemyśle maszynowym, energetyce, komunikacji, a przede wszystkim do wytwarzania materiałów budowlanych.

Azbest ma też jednak działania rakotwórcze. – Powstają one w wyniku wdychania włókien, zawieszonych w powietrzu. Na wielkość zagrożenia wpływa rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien i ich stężenie oraz czas kontaktu – mówi Agata Sibila z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu. W związku wykryciem czynników chorobotwórczych azbestu pod koniec ubiegłego wieku wycofano go z gospodarki. Nadal jednak jest on obecny w naszym otoczeniu i środowisku. A tak być nie musi…

– Od 2006 roku realizowany jest „Program usuwania azbestu oraz wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu poznańskiego”. W wyniku tych działań wspólnie z gminami zlikwidowano ponad 11 307 Mg wyrobów zawierających azbest za kwotę ponad 6 mln złotych – wylicza Jan Grabkowski. Na tym jednak nie koniec. Od 2 marca, w urzędach gmin powiatu poznańskiego właściwego dla położenia danej nieruchomości, można składać wnioski o udział w programie likwidacji wyrobów zawierających azbest.

– Zakres prac, który jest wykonywany w trakcie realizacji programu, obejmuje demontaż wyrobów zawierających azbest, pakowanie, transport i unieszkodliwienie tych wyrobów na składowisku odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami. To samo dotyczy już wcześniej zdemontowanych wyrobów zawierających azbest – zapewnia Agata Sibila. Wszelkie koszty związane z ww. pracami w stu procentach pokrywane są ze środków pozyskanych z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetów gmin, a także ze środków powiatu poznańskiego.

Zachęcamy zatem do skorzystania z okazji, pamiętając przy składaniu wniosków o przestrzeganiu bieżących uregulowań związanych z koronawirusem. Dbajmy o swoje zdrowie i środowisko!

Więcej informacji na temat programu, jak i wszystkie wymagane dokumenty można znaleźć TUTAJ.

plakat azbest

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 lipca 2020