Relacje
Promyk daje nadzieję od 15 lat
Warsztaty Terapii Zajęciowej „Promyk” mają już 15 lat. Z tej okazji 28 września w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie odbyła się okolicznościowa uroczystość. – Chcieliśmy podsumować ten okres naszej działalności. 15 lat to sporo, ale nam ten czas minął wyjątkowo szybko. Pewnie dlatego, że mamy co robić – uśmiecha się Bogdan Maćkowiak, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Promyk w Komornikach. Z prowadzonych przez Stowarzyszenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Konarzewie oraz Otuszu korzystają 84 osoby.
– Kiedy zaczynaliśmy w 2003 roku było ich 25. Na początku mieliśmy siedzibę w Dopiewcu, skąd cztery lata temu przenieśliśmy się do Konarzewa. Tu, gdzie teraz jesteśmy, był kiedyś Dom Kultury Kombinatu PGR. To była straszna ruina. Przy wsparciu finansowym gmin i powiatu poznańskiego udało się jednak tę ruinę zamienić w piękny ośrodek. Pracy było mnóstwo, remont był kapitalny, ale warto było to zrobić. Drugą placówkę, nieco mniejszą, mamy w Otuszu, w gminie Buk. Obecnie jesteśmy największymi Warsztatami w powiecie poznańskim i jednymi z największych w województwie – mówi prezes.
Z obu ośrodków korzystają osoby z niepełnosprawnościami mieszkające w gminach Stęszew, Buk, Puszczykowo, Komorniki, Mosina, Luboń oraz Dopiewo. – Jak wygląda codzienne życie w Warsztatach Terapii Zajęciowej? Mamy siedemnaście pracowni, gdzie ich uczestnicy pod okiem terapeutów mogą wykonywać określone prace. Jest zatem pracownia gospodarstwa domowego, muzyczno-teatralna, komputerowa, ceramiczna czy też plastyczna – wylicza Bogdan Maćkowiak. Co warte podkreślenia, prace wykonywane podczas zajęć często są sprzedawane.
– Przygotowujemy zaproszenia ślubne, kartki świąteczne i okolicznościowe, prace w glinie. Prezentujemy i sprzedajemy je na kiermaszach. Obrazy trafiają z kolei na aukcję, którą organizujemy raz w roku. Cieszy się ona sporym powodzeniem. Jedną z prac, reprodukcję obrazu Zdzisława Beksińskiego, sprzedaliśmy za 1600 zł. To nasz rekord. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczamy na rehabilitację naszych podopiecznych. Staramy się być możliwie jak najbardziej samodzielni. U nas nic się nie marnuje. Z warzyw i owoców, które hodujemy, robimy na przykład przetwory – dodaje prezes.
Stowarzyszenie Promyk od wielu już lat organizuje także Powiatowy Turniej w Bocci i Powiatowy Przegląd Piosenki. Obie imprezy cieszą się dużą popularnością wśród osób niepełnosprawnych mieszkających w powiecie poznańskim. – Przez te 15 lat trochę się u nas wydarzyło. Praca w Warsztatach Terapii Zajęciowej do łatwych na pewno nie należy, bo mamy u nas osoby z różnymi schorzeniami. Przynosi jednak sporo satysfakcji. Choć teraz świętujemy jubileusz i trochę wspominamy, to jednak przede wszystkim staramy się spoglądać w przyszłość. Mamy wiele nowych pomysłów i pewnie wkrótce będziemy je realizować. Tak, by za kolejne 15 lat znowu było się czym pochwalić – kończy Bogdan Maćkowiak (na zdjęciu poniżej).