MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Od tego roku na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

TOTO „XIV”
toto okładka płytyPo niezbyt udanym „Falling in Between” wydawało się, że zespół już nie zdoła się odrodzić i nie zrekompensuje fanom tej nieco gorszej pozycji w swojej dyskografii dalszymi płytami. Toto przestało bowiem w międzyczasie istnieć, a gitarzysta Steve Lukather zajął się kontynuowaniem solowej kariery. Jednak choroba Mike’a Porcaro spowodowała, że zespół ponownie zszedł się na scenie. Dało to asumpt do nagrania nowej płyty, a ta trafiła do rąk słuchaczy w roku 2015. Płyta, która jasno świeci w dyskografii zespołu. Różnorodność muzyczna to chyba stwierdzenie najlepiej pasujące do opisania „XIV”. Utwory takie jak „Burn”, „21st Century Blues” czy „Great Expectations” zachwycają melodyjnością i nowoczesną produkcją. Teksty oscylują wokół tematyki alienacji, niezrozumienia i buntu przeciwko kosmopolitycznemu światu.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

„Ojciec”
film plakatTo przejmujący, brytyjsko-francuski dramat Floriana Zellera o przemijaniu i miłości. Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym. W tej roli Anthony Hopkins. Anne martwi się stanem ojca, który wykazuje oznaki demencji. Anthony ma raz lepsze raz gorsze dni, potrafi kaprysić, odrzuca kolejnych opiekunów, proponowanych przez córkę. Anna widzi jak ojciec powoli gaśnie. Psychologiczne mocne kino i spotkanie ze starością mistrzowsko zagrane. Film otrzymał aż 36 nominacji do różnego rodzaju nagród. Wiele z nich zdobył. W tym dwa Oskary, dla Anthony Hopkinsa za najlepszą męską rolę pierwszoplanową oraz dla Floriana Zellera i Christophera Hamptona za najlepszy scenariusz adaptowany. Warto przy tym dodać, że Florian Zeller napisał „Ojca” dziesięć lat przed powstaniem filmu, jako sztukę teatralną.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

Barbara Pasek „Odzyskaj błysk w oku”
okładka książkiBarbara Pasek – dziennikarka i licencjonowany life coach, pokazuje na swoim przykładzie, jak wsłuchać się w swój wewnętrzy głos i żyć zgodnie ze swoim powołaniem – nawet jeśli nie jest to zgodne z wyobrażeniami innych ludzi. Jak odnaleźć prawdziwe szczęście, rozumiane jako stan a nie chwilowa emocja. Książka wzbogacona jest o ułatwiające zmiany pytania i zadania do wykonania. Wszystko to ma na celu przekonanie nas, że: „To, w co wierzymy, ma moc twórczą, nasze emocje i przekonania mają moc kreacji. Jeżeli je zmieniasz, zmienia się świat wokół Ciebie”. Polecamy serdecznie.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

„Naga Raja”
okładka gryTo gra przeznaczona jest dla dwóch graczy, z podróżniczym klimatem, w której wcielamy się w postać archeologów i  eksplorujemy świątynie w poszukiwaniu skarbów i zapomnianych bóstw. Gracze poruszają się po własnych planszach świątyni. Na środku każdej z nich znajdują się miejsca na kafelki pomieszczeń, a dookoła jej krawędzi znajduje się dziewięć skrytek, w których umieszczono święte i przeklęte relikwie. Zakryte artefakty rozmieszczane są losowo. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy zdobędzie 25 punktów lub kiedy ktoś odkryje trzecią przeklętą relikwię. Podsumowując, Naga Raja to gra dla poszukiwaczy skarbów, lubiących łamigłówki i pojedynki sam na sam z drugim graczem. Jej plusem są też m.in. proste intuicyjne zasady oraz krótki czas rozgrywki.
Michał „Osti” Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 lipca 2021