Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera Michał Cyranek ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa. Poniżej prezentujemy ich propozycje kulturalne. Liczymy, że znajdziecie coś dla siebie.
Muzyka: Ulver “Flowers of Evil”
Nie spodziewałem się, że Norwegom z Ulver uda się na „Flowers of Evil” w jakikolwiek sposób nawiązać do jakości, którą zaprezentowali na swojej poprzedniej płycie „The Assassination of Julius Caesar” a jednak zdołali wkroczyć na jeszcze wyższy poziom. Dodatkowo zrobili to rezygnując z dominującego na poprzednim albumie ducha nowej fali, skupiając się przy okazji „Flowers of Evil” w zasadzie wyłącznie na synth popie. Jest to jednak synth pop najwyższej próby – pozbawiony kwadratowych melodii, zwiewny, nieoczywisty oraz intrygujący. Synth pop pozbawiony egzaltacji a jednak operujący w warstwie lirycznej zagadnieniami na wskroś poważnymi i przywołującymi tak dominujące we współczesnych czasach bliżej nieokreślone uczucie nostalgii. Płyta niełatwa w odbiorze, wymagająca czasu ale absolutnie kunsztowna.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)
Książka: “Silna” (zbiór opowiadań)
Silna to zbiór opowiadań popularnych polskich autorek: Anny Cieplak, Anety Jadowskiej, Natalii Fiedorczuk, Dominiki Słowik, Agnieszki Płoszaj i Katarzyny Bereniki Miszczuk, na co dzień poruszające się w bardzo różnych sferach literatury – od prozy zaangażowanej przez kryminał i romans po fantasy. W każdym opowiadaniu główną postacią jest odważna, bezkompromisowa dziewczyna/kobieta. Mimo nieprzychylności otoczenia bohaterki nigdy się nie poddają. Choć wydawca oznaczył książkę jako publikację od 15 roku życia, nie powinniśmy postrzegać jej jako książki tylko dla starszej młodzieży – ze względu na silne zaangażowanie społeczne opowiadań, które poruszają kwestię feminizmu, walki o prawa kobiet, LGBT czy też toksycznych relacji. Poleciłabym ją każdemu. Silne emocje zapewnione.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
Film: “Normalni ludzie” (serial)
Kina i teatry w zdecydowanej większości pozostają nadal zamknięte, ale na szczęście mamy platformy streamingowe, które w obecnych czasach przeżywają prawdziwy boom. Wybór filmów i seriali jest tam ogromny. I ja polecam serial „Normalni ludzie”, który można obejrzeć na platformie HBO GO. Powstał on na podstawie książki Sally Rooney o tym samym tytule. Jest to współczesna historia miłosna podążająca śladami Marianne i Connella, dwojga młodych ludzi, którzy nieustająco krążą wokół siebie, odkrywając, jak skomplikowana potrafi być młodzieńcza miłość. Książka jest rewelacyjna i trochę się obawiałam czy serial da rade… ale i owszem. Jest atmosfera, jest muzyka, jest miłość i to wielowymiarowa. Jak dla mnie 10/10.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)
Gry: “Królewski Wyścig”
Wydany przez Muduko „Królewski Wyścig”, to zabawna gra dla całych rodzin, która przenosi nas do fantastycznego świata, gdzie co 100 lat odbywa się wielki wyścig. Jako jedna z czterech drużyn – Lisków, Goblinów, Czarownic lub Rycerzy – w naszej turze będziemy rzucali kośćmi i z uzyskanych symboli wykonywali akcje. A tych mamy tu całkiem sporo, bo możemy poruszać całą grupą różnych zawodników. Możemy usypiać się, wrzucać do wody, czy podczepiać kotwiczką do najbliższego biegacza. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna. Wygrywa ten najsprytniejszy. Podsumowując, gra jest śliczna, prościutka, pełna zwrotów akcji i wzajemnego przeszkadzania sobie przy akompaniamencie wspólnego śmiechu.
Michał Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)