Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Grand Funk Railroad „We’re an American Band”
Kiedyś, w dawnych czasach gigantów rocka, Grand Funk Railroad otwierali na amerykańskiej ziemi występ Led Zeppelin. Gdy formacja pojawiła się w sali, olbrzymi tłum ludzi ruszył wprost pod scenę – zupełnie jakby „Bóg” Robert Plant postanowił wyjść przedwcześnie do fanów i zakręcić biodrami. Tyle, że to nie był Robert Plant. To prostolinijni chłopcy z Grand Funk zaczęli grać swój energetyczny rock, a sala natychmiast spłynęła potem tańczących fanów. Widząc co się dzieje, do managera zespołu natychmiast podszedł zaniepokojony i zdenerwowany Peter Grant, legendarny opiekun Zeppelinów i powiedział: „Twój zespół ma zejść ze sceny… N A T Y C H M I A S T”. I niech ta historia będzie najlepszą rekomendacją do przesłuchania tej fenomenalnej płyty Grand Funk.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)
KSIĄŻKA: Łukasz Wierzbicki „Wokół świata na wariata”
Kolejna książka Łukasza Wierzbickiego oparta na wydarzeniach z prawdziwej wyprawy, napisana nie tylko dla młodego czytelnika. Dorośli mogą przeczytać o tejże wyprawie Tadeusza Perkitnego i Leona Mroczkiewicza w reportażu pt. „Okrążmy świat raz jeszcze”, który jest szczegółową relacją z podróży. U Łukasza Wierzbickiego mamy raczej pochwałę przygody, zachęcenie do podejmowania odważnych (tak, czasem wariackich) decyzji, chłonięcia świata, tolerancji wobec inności. Stały czytelnik Łukasza Wierzbickiego na pewno się nie zawiedzie, znów mamy mnóstwo humoru, ciekawostek, oryginalnych bohaterów, soczysty język. Kto nie zna twórczości autora, ten może spokojnie zacząć od tej pozycji, na pewno sięgnie po starsze.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
GRA: „The Game”
To seria gier kooperacyjnych, czyli gier, w których albo razem wygrywamy albo razem przegrywamy. Gracze, najlepiej w wieku 8+, by zwyciężyć, muszą wyczyścić całą talię. Jak to zrobić? Rozkładając karty na dwóch lub czterech stosach, w zależności od wersji, którą wybierzemy. Na jednym stosie możemy zagrywać karty rosnąco, a na drugim malejąco. W zależności od wersji rozgrywka będzie różniła się warunkami dokładania kart lub też wariantami rozgrywki. Oczywiście podczas rozgrywki nie możemy przekazywać innym graczom, jakie karty posiadamy na ręce. To całkiem szybka, z łatwymi zasadami gra karciana, w której musimy się dużo natrudzić by wygrać. A końcówka partii potrafi być naprawdę emocjonująca.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)
FILM: „Igrzyska zwierzaków”
To australijska, animowana komputerowo, komedia dla najmłodszych. Urodzona optymistka Daisy marzy o tym, żeby wygrać wielkie zawody dla „Najstraszniejszych zwierząt świata”. Problem w tym, że będąc uroczym ssakiem z gatunku kuoka, przypominającym skrzyżowanie chomika z… kangurem, ma nikłe szanse na rywalizację z największymi i najgroźniejszymi drapieżnikami planety. Ale od czego są upór i wierni przyjaciele. Aby dokonać niemożliwego, Daisy rozpocznie trudny trening pod okiem starego mistrza – Croco Dilla. Ćwicząc siłę, zręczność i intelekt, zrobi wszystko, żeby udowodnić światu zwierząt, że wola walki i szansa na medale wcale nie musi iść w parze z muskułami, groźnym wyglądem i długością paszczy, szpona czy ogona.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)