Relacje
Propozycje kulturalne
Od tego roku na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
Film: „Na noże”
Kina nadal pozostają zamknięte na kłódkę, więc nie pozostaje nam nic innego, jak korzystać z platform streamingowych. Tym razem polecam film dostępny w HBO pt. „Na noże”. To komedia kryminalna w wyborowej obsadzie. Okoliczności związane ze śmiercią pisarza kryminalnego Harlana Thrombeya zdają się być bardzo tajemnicze. Do akcji wkracza więc słynny detektyw Benoit Blanc, który od początku wie jedno – wszyscy członkowie szalenie dysfunkcyjnej rodziny Thrombeyów są podejrzani. Blanc musi odnaleźć się w sieci kłamstw, aby odkryć prawdę. Scenarzysta i reżyser Rian Johnson przedstawia trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji film, nawiązujący stylem do najlepszych dzieł Agathy Christie. W tej nominowanej do Oscara, za najlepszy scenariusz oryginalny, produkcji występuje cała plejada gwiazd. W roli detektywa Daniel Craig, a partnerują mu m.in. Chris Evans i Jamie Lee Curtis.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)
Muzyka: Genesis „…And Then There Where Three…”
„…And Then There Where Three…” to album przejściowy w katalogu Genesis. Równocześnie jednak jest to płyta łącząca w sposób pełny wszystko to, co najlepsze w dwóch wcieleniach formacji – tej progresywnej, wymagającej, dziwnej i teatralnej z Peterem Gabrielem i Stevenem Hackettem w składzie oraz późniejszej, poszukującej komercyjnego sukcesu i skupiającej się na zwartych, bardziej popowych kompozycjach. Na omawianym albumie nie ma już Hacketta ale wciąż pozostał cień jego artystycznej wrażliwości. Nie jest to jeszcze album skrojony pod radio, ale już mamy przedsmak późniejszych zmian w postaci utworu „Follow You, Follow Me”. Mike Rutherford wzbija się na wyżyny swoich umiejętności, aby dorównać byłemu koledze z zespołu. I odnosi sukces. Jest to płyta przepiękna, wyważona, przemyślana i kompozycyjnie zachwycająca.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)
Gra: „Draftozaur”
Lubicie dinozaury i ładne gry planszowe? Zatem „Draftozaur”, wydany przez Naszą Księgarnię, to gra dla was! Będziemy w niej przekazywać sobie pewną pulę ładnych, kolorowych i drewnianych dinozaurów, a następnie układać je po jednym na swoich planszach w odpowiednich kombinacjach. Możemy zbierać różne dinusie na jednym polu, na kolejnym takie same, a na jeszcze innym łączyć je w pary. Gra jest prosta, szybka i przyjemna, wygląda rewelacyjnie i ma dwustronną plansze, więc mamy tu mnóstwo różnych kombinacji. A do tego każda gra jest inna. Warto dodać, że „Draftozaur” ma na swoim koncie szesnaście nagród i nominacji w kategorii m.in. najlepszej gry familijnej.Podsumowując Draftozaur” to planszówkowa pozycja obowiązkowa.
Michał Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości)
Książka: Seria „Mali WIELCY”
Uczniowie często zadają pytania: po co mam się tego uczyć? Składająca się z jedenastu części seria „Mali WIELCY” wydawnictwa Good Books odpowiada! Każda książka prezentuje jedną postać, która miała wpływ na rozwój nauki, kultury i sztuki. Biografii przedstawiających sławnych ludzi jest na rynku sporo. Ta jest jednak wyjątkowa. Zawiera nie tylko fakty, anegdoty i ciekawostki. Skupia się na dzieciństwie bohatera, pokazując, że wielcy ludzie wyrastają z niepokornych, ciekawych świata dzieci: mały Stephen Hawking zbudował model komputera z części starego telefonu i zegarka, Marysia Skłodowska spakowała walizkę i wyruszyła do Paryża, ponieważ żadna rodzima uczelnia nie chciała przyjąć dziewczyny… Prosta forma i duża czcionka zachęcają młodego czytelnika do samodzielnej lektury. Dużą zaletą serii jest jasny przekaz, że świat należy do odważnych i warto realizować marzenia.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)