Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Robin Trower „Bridge of Sights”
„Bridge of Sights” jest westchnieniem do tego, co minęło. Robin Trower prostymi środkami wyrazu, budując nastrój poprzez emocje, riffy i tekst zdołał stworzyć arcydzieło. Okazało się zresztą, że nie tylko jemu tęskno do czasów „gdy było lepiej”. Takich ludzi było zdecydowanie więcej, a „Bridge Of Sights” przez 31 tygodni utrzymywała się w notowaniu amerykańskiego Billboardu. Prostocie i uczuciu, jaki przebija przez gitarę Robina Trowera nie przeszkadza produkcja Matthew Fishera, współtowarzysza z czasów Procol Harum. Widać długoletnia znajomość i rozeznanie w muzycznych oczekiwaniach współpracownika zrobiły swoje. Album pozbawiony jest pompy i sztuczności, chociaż na pewno nie można powiedzieć, aby nie miał siły. Siłę ma. I to jaką.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)
KSIĄŻKA: Iwona Kienzler „Wazowie na polskim tronie”
Iwona Kienzler w najnowszej książce przybliża polską dynastię Wazów. Sporo dowiemy się oczywiście o królu Zygmuncie III i jego synach, Władysławie IV i Janie Kazimierzu, którym przyszło panować w wyjątkowych dla Rzeczypospolitej czasach. Autorka wiele uwagi poświęca również kobietom, które były z nimi w związkach, a które nierzadko miały wpływ na wydarzenia historyczne. Jak zawsze w publikacjach tej Iwony Kienzler (ma na koncie ponad 80 książek i publikacji), historia Polski jest przybliżona w łatwy sposób, a książkę czyta się niczym wciągającą powieść. Polecamy wszystkim, którzy chcą poszerzyć wiedzę o polskich władcach.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
FILM: „Elvis”
Film dla fanów Elvisa Presleya w reżyserii Baza Luhrmanna. Ale nie tylko, bo to bardzo solidne kino. Zwłaszcza w wykonaniu grającego główną rolę i zbierającego świetne recenzje Austina Butlera. Historia „Elvisa” zgłębia złożoną, ponad 20-letnią relację króla rock and rolla z Tomem Parkerem, która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. W roli słynnego „Pułkownika” i menedżera artysty Tom Hanks. Kluczowym elementem opowieści jest także jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, czyli Priscilla Presley. W tej roli Olivia De Jonge.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)
GRA: „Wyspy Tukana”
To gra wykreślanka typu flip and write, w której wcielamy się w odkrywców eksplorujących dwie wysypy: Isla Petit orazIsla Grande. Każdy z graczy otrzymuje własną mapę i ołówek, dzięki którym odkrywa ścieżki i tworzy połączenia między atrakcjami na wyspach. Co turę odsłania się dwie karty z terenami, które pokazują graczom, pomiędzy jakimi sąsiadującymi rodzajami terenów należy narysować na mapie ścieżkę. W miarę upływu gry, owe ścieżki tworzą sieć szlaków łączącychwioski na wyspie z atrakcjami się na niej znajdującymi. Wysypy Tukana to jedna z lepszych wykreślanek. Zasady są banalnie proste, a zarazem jej rozgrywka daje dużo dobrej zabawy!
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)