MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

FILM: „Wszystko wszędzie naraz”
plakat filmuDzieło autorstwa Daniela Scheinerta oraz Dana Kwana właśnie zdobyło siedem Oscarów. Ich film to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, która trafia do sieci przecinających się ze sobą światów. Poznaje tam wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanej szefowej kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne i niszczycielskie siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: swoją rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, powstał epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

MUZYKA: Spaceslug „Lemanis”
okładka płytyUwielbiam takie płyty – psychodeliczne, przestrzenne, pełne wyobraźni i bezpretensjonalne. Za to podporządkowane konkretnej wizji i pomysłowi. Wrocławski zespół Spaceslug w ciągu swojej kilkuletniej historii nie nagrał złego albumu i chociaż mógłbym tu wymienić właściwie każdy, to największym sentymentem darzę ich debiut, przepięknie kosmiczno senny „Lemanis”. Te utwory powodują, że zapominacie o ciężarze własnego ciała. Lewitacja jest wskazana i nieunikniona. Przepiękne połączenie muzyki klasycznie psychodelicznej z rockiem przesterowanych gitar i marzeniem o tym, by chociaż na kilkadziesiąt minut opuścić ziemię udając się wprost na orbitę, gdzie na wszystko spojrzeć można z innej perspektywy.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Mira Daga „Kora i koło roku”
okładka ksiązkiKsiążka pokazuje, że nie ma jedynie słusznych odpowiedzi na zasadnicze pytania, choćby te o sens życia. Autorka ciekawie przedstawiła pogańskie wierzenia na ten temat. Opowieść ma formę współczesnej baśni, a także atmosferę starych bajek, gdzie dobro jest dobrem, a zło złem. Siedmioletnia Kora nie może się pogodzić ze śmiercią ukochanej suczki. Dobre wiedźmy – czyli te, które wiedzą – uczą ją nie tylko radzenia sobie ze stratą, ale w ogóle świadomego podejścia do życia. Rady, których udzielają dziewczynce mogą się przydać każdemu, również dorosłemu czytelnikowi. Mira Daga stworzyła piękną i pełną ciepła opowieść o przemijaniu, stracie i godzeniu się z tym co nieuniknione. O cyklu życia, który trwa i trwać będzie…
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

GRA: „Pachnący ogród”
pudełko gryTo piękna i relaksująca gra, w której zbieramy zestawy kwiatów. Gra toczy się przez trzy dni i w każdym z nich wykonamy pięć rund. W poszczególnych turach poruszamy się naszym pionkiem pomiędzy kolumnami kwiatów i zdobywamy tę kartę, na której się zatrzymamy. Łącznie dobierzemy ich piętnaście. Kolejność dobierania zależna jest od tego, którą kartę w kolumnie weźmiemy. Jeśli wybierzemy pierwszą kartę, to kolejną rundę zaczynamy jako pierwsi. Dany dzień dobiega końca, gdy wszystkie pionki znajdą się w ostatniej kolumnie. W grze mamy pięć rodzajów kwiatów, w pięciu kolorach. Wiele z nich ma dodatki w postaci owadów. „Pachnący ogród” to gra w, której jest mało zasad, ale za to dużo kombinowania. Dużym plusem są piękne ilustracje. Rozgrywka jest krótka, ale ma za to syndrom „zagrajmy jeszcze raz”!
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości” z Puszczykowa)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 kwietnia 2023