Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Dopelord „Sign of the Devil”
Kolejny zespół dzieci Black Sabbath i kolejna formacja, która wie jak oddawać cześć wielkim mistrzom. Co więcej, kolejny zespół z Polski. Fantastycznie Dopelord grają. Najnowszy album jest doskonałym potwierdzeniem ich talentu i dobrej formy. Zresztą cała polska scena stonerowa to poziom światowy i nie bez powodu Dopelord – obok Belzebong czy Weedpecker – uchodzą za (nie)świętą trójcę najważniejszych jej przedstawicieli. Słuchając „Sign of the Devil” jasne jest dlaczego. To czysty sabbathowy klimat przetworzony jednak przez niemałe umiejętności i wrażliwość kilku muzyków, którzy na spuściznę Black Sabbath patrzą jednak przez pryzmat własnych muzycznych poszukiwań. Ale proszę przesłuchać „The Witching Hour Bell” i z ręką na sercu powiedzieć mi, że dna sabbathów nie jest tu wręcz namacalny. Świetna płyta, doskonała rozrywka.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)
FILM: „Tajemnica anioła”
W tym australijsko-amerykańskim thrillerze psychologicznym śledzimy losy matki, która nie może pogodzić się ze stratą córki. Lizzie jest rozwódką, która walczy o opiekę nad synem. Od lat jest pogrążona w depresji – od dnia, w którym w pożarze szpitala zginęła jej nowo narodzona córeczka. Pewnego dnia jej ścieżki krzyżują się z dziewczynką o imieniu Lola, w której Lizzie widzi swoją zmarłą przed laty córkę. Owładnięta obsesją, zaprzyjaźnia się z matką Loli – i stopniowo wkracza w życie jej rodziny. Nieuchronna konfrontacja ujawni głęboko ukryte sekrety i szokującą prawdę. W tym remake’u francuskiego filmu „Mark of an Angel” z 2008 roku, główne role grają m.in. Noomi Rapace i Luke Evans.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)
KSIĄŻKA: Władysław Bułhak, Patryk Pleskot „Szpiedzy PRL-u”
Infiltrowali wrogie struktury. Zdobywali bezcenne dane wywiadowcze. Wtapiali się w kapitalistyczne społeczeństwa, w niczym nie zdradzając swojego pochodzenia i prawdziwej profesji. Historyk Władysław Bułhak i Patryk Pleskot za cel postawili sobie przedstawić biografię dziesięciu szpiegów, działający w Polsce w okresie PRL-u, i jak na historyków przystało, robią to rzetelnie. Niektóre biogramy przedstawione są dość szczegółowo inne ze względu na brak źródeł mniej szczegółowo. W niektórych przypadkach osoby te pracowały dla kilku osób jednocześnie. Większość szpiegów to tak zwani nielegalowie, działający nie tylko nielegalnie, ale często też kradnący tożsamość. Niezwykle ciekawa propozycja, która skłania również do przemyśleń na temat polskiej historii.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
GRA: „Doniczki”
To przestrzenna łamigłówka dla maksymalnie pięciu graczy, w której wcielamy się w entuzjastów… roślin doniczkowych. Naszym celem w tej grze jest stworzenie najbardziej przytulnego wnętrza domu. Robimy to zbierając i układając rośliny doniczkowe, zwierzaki, a także inne przedmioty. Każdy z graczy tworzy podczas rozgrywki siatkę 5 na 3 karty, w których poza kartami roślin musi umieścić także karty z pomieszczeniami. Pomieszczenia te będą zapewniać odpowiednie warunki świetlne dla roślin, za których wzrost będziemy otrzymywać punkty na koniec gry. Jeśli spełnimy warunki dla danej roślinki stawiamy na niej doniczkę z punktami. Pięknie wykonana, z łatwymi zasadami gra karciana, w której poza przyjemnie spędzonym czasem przy stole, możemy przejrzeć rodzaje roślin doniczkowych.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)