Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Zao „Kawana”
Odmiana progresywnej muzyki zeuhl ma różne oblicza. Jej poznawanie można zacząć od największych legend: niezwykłych muzyków tworzących pod przywództwem Christiana Vandera w zespole Magama. Można jednak również zaznajomić się z częścią charakterystycznych dla zeuhl elementów wybierając płyty Zao. Jest to formacja nie mniej kultowa i sprawna muzycznie, chociaż prezentująca bardziej tradycyjne podejście do jazzu zmieszanego z acid folkiem i rokiem progresywnym. Mniej tu szaleństwa i połamanych rytmów, a więcej melodii, wirtuozerii i przestrzeni. Zadbali o to Yochk’o Saffer i François Cahen, którzy opuścili szeregi Magma właśnie ze względu na inną wizję artystyczną. Płytą, którą najlepiej przesłuchać w pierwszej kolejności jest „Kawana”, przede wszystkim dzięki fenomenalnemu utworowi „Free Folk”.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)
KSIĄŻKA: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko „Edelman. Życie do końca”
Biografia ukazującej życie jednej z najbardziej fascynującej postaci w historii Polski. Edelman – jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, a w późniejszym czasie ceniony chirurg, działacz KOR-u i Solidarności. Człowiek olbrzymiej moralności, który nie zgadzał się na ustępstwa wobec nikogo, broniący ponad wszystko prawdy i demokracji. Potrafiący jak nikt inny opowiadać o powstaniu w getcie bez patosu. Za największą wartość uważał życie. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko napisali fascynującą biografię człowieka, o którym Władysław Bartoszewski mówił, że to „bohater, który robił wszystko, by nikt go nie nazywał bohaterem”. Książka jest wznowieniem pozycji wydanej wcześniej, autoryzowanej przez samego Marka Edelmana.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna ze Swarzędza)
FILM: „Miłość jak miód”
Polska komedia romantyczna. Majkę i Agatę równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoło. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno? W rolach głównych Agnieszka Suchora i Edyta Olszówka.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)
GRA: „Middle Ages”
W grze wcielamy się w właścicieli lenna, które chcemy jak najlepiej rozwinąć. Możemy rozwijać rolnictwo z polami i młynami, możemy zostać pobożnym budowniczym kościołów lub ucztować w własnych pałacach. Przez 16 rund będziemy odkrywać istotę średniowiecznego życia miejskiego poprzez osiem odrębnych kafelków: pola, farmy, wioski, forty, rynki, koszary, kościoły i pałace. Każdy z nich ma swój odrębny system punktacji, ale jest powiązany z innymi dzięki, czemu dokładając kafelek do swojego królestwa będzie on oddziaływał na niektóre kafelki, które już w nim są. W konkretnej rundzie każdy z graczy wybiera jeden kafelek z rzędu umieszczając na nim swój pionek lorda. Wygrywa osoba z największą liczbą pieniędzy – punktów. Pięknie wykonana, rodzinna gra kafelkowa. Szybka, prosta i przyjemna!
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)