MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Przekazali swoje propozycje

konferencja w owińskach

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach odbyła się konferencja dotycząca kształcenia osób z dysfunkcją wzroku oraz problemów występujących w trakcie ich edukacji.

– Miejsce ku temu jest doskonałe, ponieważ Ośrodek w Owińskach zajmuje szczególne miejsce na mapie tego typu placówek oświatowych w naszym kraju – podkreślił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, który uczestniczył w spotkaniu. W trakcie konferencji poruszono m.in. kwestie związane z dostępnością podręczników i materiałów egzaminacyjnych w zapisie brajlowskim, a także problemów pojawiających się w trakcie egzaminów zewnętrznych – ósmoklasisty, maturalnych i zawodowych. – Rozmawialiśmy również na temat nowych zawodów, które mogłyby poszerzyć ofertę pracy dla osób niewidomych. W przypadku prowadzonego przez powiat poznański Ośrodka w Owińskach w grę wchodzą takie kierunki jak pomocnik tapicera, rękodzielnik, czy też aromaterapia. To ostatnie jest związane z tym, że już wkrótce w placówce powstanie jedyna w swoim rodzaju Biblioteka Zapachów – dodał Tomasz Łubiński.

– Pomysł, aby zorganizować konferencję narodził się podczas niedawnego 75-lecia naszej placówki. To wtedy, wraz z przedstawicielami innych, podobnych ośrodków w kraju, uznaliśmy, że warto zebrać propozycje nas praktyków, które mogłyby zaistnieć w prawie oświatowym, oczywiście z korzyścią dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku. I tak też się stało, bo wypracowaliśmy wspólne stanowisko, które zostało przedstawione właśnie podczas tej konferencji. Mocno wierzymy, że nasze działania przyniosą wymierny efekt – mówił po spotkaniu dyrektor Ośrodka w Owińskach, Bartłomiej Maternicki. Jednym z gości wspomnianego wcześniej jubileuszu powiatowej placówki był sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. On również uczestniczył w konferencji, choć tylko w formie online.

Obecny był natomiast wicekurator oświaty, Zbigniew Talaga. – To przyjemność móc uczestniczyć w tak merytorycznym i doskonale przygotowanym spotkaniu. Wszystkim nam bowiem zależy, aby dzieci posiadające różne dysfunkcje były jak najlepiej przygotowane do życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Dzisiaj mamy tendencję, by gdzie tylko jest to możliwe, prowadzić edukację włączającą, by dzieci mogły się uczyć w szkołach ogólnodostępnych. Edukacja włączająca nie może jednak wykluczać funkcjonowania takich szkół, jak choćby ta w Owińskach. One są placówkami specjalistycznymi, z ogromnym doświadczeniem i to one potrafią kreować najlepszą ścieżkę dla rozwoju edukacyjnego uczniów. Mogę też zapewnić, że będziemy wspierać takie inicjatywy jak ta – stwierdził.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 listopada 2022