Sport

Puchar Świata na Malcie

W dniach 17-19 czerwca na poznańskiej Malcie odbędą się zawody Pucharu Świata w wioślarstwie. To największa sportowa impreza tego roku w Poznaniu. Do stolicy Wielkopolski przyjedzie 750 zawodniczek i zawodników z 32 państw. Partnerem Pucharu Świata na Malcie jest powiat poznański, a w komitecie organizacyjnym imprezy jest m.in. starosta poznański Jan Grabkowski.

– To będą ostatnie zawody przed igrzyskami w Rio de Janeiro. Spodziewamy się zatem, że w Poznaniu zobaczymy na starcie najlepsze osady, dla których będzie to próba generalna przed walką o olimpijskie medale – zapowiadają organizatorzy imprezy. Warto dodać, że na Malcie rywalizować będzie 120 wioślarzy niepełnosprawnych.

Historia Pucharu Świata rozpoczęła się w 1997 roku. Wtedy to odbyła się pierwsza jego edycja, która z jednym wyjątkiem, co roku składała się z trzech regat. Do Poznania ta impreza po raz pierwszy zawitała w 2004 roku. Te regaty z pewnością zapamięta na zawsze zawodniczka poznańskiego Trytona Julia Michalska. Wtedy niespełna 19-letnia zawodniczka w ładnym stylu wygrała rywalizację w jedynkach wagi lekkiej.

Drugie zawody Pucharu Świata na Malcie odbyły się w 2006 roku. W tych zawodach błyszczała już polska czwórka podwójna w składzie: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. Polacy wygrali regaty w Poznaniu, a wkrótce zostali po raz drugi mistrzami świata.

Po raz trzeci i ostatni najlepsi wioślarze rywalizowali na Malcie w 2008 roku. Biało-czerwoni wywalczyli wtedy dwa brązowe medale. Po jeden z nich sięgnęła wspomniana już czwórka podwójna, która zdobyła też w tej konkurencji Puchar Świata. Najważniejsze jednak, że zaraz potem, na igrzyskach w Pekinie, Polacy we wspaniałym stylu zdobyli olimpijskie złoto.

Teraz, po ośmiu długich latach przerwy, zawody wioślarskiego Pucharu Świata wracają do stolicy Wielkopolski. Już bez Julii Michalskiej-Płotkowiak i wspaniałej polskiej czwórki podwójnej, ale to wcale nie znaczy, że emocji na Malcie zabraknie. Sport nie znosi próżni i w miejsce starych gwiazd na pewno pojawią się nowe.

Opublikowano: 27 maja 2016