Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Romantyczne portrety
W Międzynarodowy Dzień Muzyki 1 października odbył się przedostatni koncert z cyklu „1050 lat muzyki w Polsce” – „Romantyczne portrety”. Organizatorem projektu współfinansowanego przez powiat poznański jest Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego Europejczyk. Koncert odbył się w nowym kościele pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy. Prowadzącym koncert był aktor, improwizator, piosenkarz, kabareciarz, założyciel grupy Impro GZIK z Poznania, Krzysztof Kiełpiński.
Na repertuar koncertu składała się w przeważającej części polska muzyka romantyczna m.in. Polonez D-dur – Henryka Wieniawskiego, brawurowo wykonany przez młodego skrzypka Jana Bałabana – studenta I roku Akademii Muzycznej w Poznaniu, czy mniej znany utwór lwowskiego kompozytora Franza Doppler – Rondo op.25 w oryginale na dwa flety. Ten utwór można było wysłuchać w wykonaniu flecistki i skrzypaczki, młodych sióstr Joanny i Marty Dzięcioł, uczennic szkół muzycznych II st. w Poznaniu i Wrocławiu. Doskonałe współbrzmienie obu instrumentów jak i muzyczny temperament wykonawczyń sprawiły entuzjastyczne przyjęcie tego utworu przez publiczność.
Przeciwwagą do brzmienia skrzypiec i fletu był śpiew, romantycznej sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział, solistki Warszawskiej Opery Kameralnej . W jej wykonaniu można było usłyszeć piękne pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz Stanisława Moniuszki, których nie mogło zabraknąć w „Romantycznych portretach”. Różnorodność brzmienia to cecha charakterystyczna wszystkich koncertów z cyklu „1050 lat muzyki w Polsce”, podczas których organizatorzy starają się pokazać publiczności szeroką paletę barw, odcieni i współbrzmień różnych instrumentów. Dlatego i na tym koncercie nie zabrakło dźwięków fortepianu, na którym swoją paletę barw przedstawił duet fortepianowy Lavalse’89, Anny i Piotra Niewiedziałów w „Tańcach galicyjskich” Juliusza Zarębskiego.
Na koniec koncertu zagrano dwa dzieła na kwartet smyczkowy, Stanisława Moniuszki – Kwartet smyczkowy e-moll oraz czeskiego kompozytora Antonina Dvoraka – Kwartet smyczkowy F-dur nr 12 op. 96 tzw. „Amerykański” w wykonaniu artystów wchodzących w skład Kwartetu Złotnickiego: Andrzej Hop – I skrzypce, Dorota Kwiecińska-Erenz – II skrzypce, Lech Bałaban – altówka i Agnieszka Bałaban – wiolonczela. Finalne rondo Kwartetu Dvoraka ze skoczną melodią niczym z Dzikiego Zachodu zwieńczyło różnorodność stylistyki muzycznej epoki romantycznej .
Ostatni koncert z cyklu „1050 lat muzyki w Polsce” – „Oblicza współczesności” odbędzie się 25 listopada 2016r. o godz. 19:00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.