Relacje
Noblistka z Prowentu
W powiecie poznańskim urodzili się lub działali ludzie wybitni, którzy na stałe zapisali się w historii naszego kraju i regionu. To właśnie im poświęcony jest cykl pt. “Słynni mieszkańcy powiatu”. Na początek przypominamy Wisławę Szymborską, która urodziła się w Prowencie, który obecnie jest częścią Kórnika…
„Życie, choćby i długie, zawsze będzie krótkie” – to jeden z najbardziej znanych cytatów Wisławy Szymborskiej. Laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku kojarzona jest przede wszystkim z Krakowem. Warto jednak pamiętać, że ta wybitna poetka, eseistka i felietonistka urodziła się w Prowencie, stanowiącym obecnie część Kórnika. Było to dokładnie 2 lipca 1923 roku.
Wtedy to jeszcze Prowent stanowił odrębną jednostkę administracyjną, a folwark w którym przyszła na świat późniejsza noblista stanowił zaplecze Zamku w Kórniku. Nie ma w tym przypadku, ponieważ ojciec poetki Wincenty Szymborski był zarządcą dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Po śmierci właściciela posiadłości, nieco ponad rok po narodzinach córki, rodzina Szymborskich wyjechała do Torunia, skąd w 1929 przeniosła się do Krakowa.
Noblistka nigdy nie zapomniała jednak o swoich korzeniach. – Urodziłam się na ziemi wielkopolskiej, co oczywiście nie jest żadną moją zasługą, ale tutaj pracował mój ojciec i jeszcze do niedawna żyli ludzie, którzy go pamiętali. Na tej ziemi odnajduję za każdym razem swoje pierwsze ujrzane w życiu krajobrazy. Tutaj było – i jeszcze jest, choć mniejsze – moje pierwsze jezioro, pierwszy las, pierwsza łąka i chmury. A to zalega w pamięci najgłębiej i chronione jest w niej jak wielka, uszczęśliwiająca tajemnica – mówiła poetka ponad ćwierć wieku temu, odbierając tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
O tym, gdzie się urodziła Wisława Szymborska przypomina obecnie ławka jej poświęcona, którą można zobaczyć w Prowencie, przy promenadzie jej imienia, nad Jeziorem Kórnickim. Na budynku, w którym mieszkali Szymborscy można też znaleźć specjalną tablicę jej poświęconą. A na koniec jeszcze jeden z cytatów naszej noblistki, której dziewiąta rocznica śmierci minęła 1 lutego. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Te słowa na pewno warto wziąć sobie do serca…