Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Spacer po Cytadeli Tumskiej
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na poznański Ostrów Tumski, na spacer śladami XIX-wiecznych umocnień tamtejszej Cytadeli. Spotkanie zaplanowano na niedzielę, 19 października. Początek o godz. 11.00. Impreza odbywa się w ramach cyklu „Przechadzek po Poznaniu”.
Twierdza poligonalna w Poznaniu zbudowana w latach 1828-1869 była jednym z najpotężniejszych ówczesnych zespołów budowli militarnych. W pierwszym etapie jej realizacji prace prowadzono również na Ostrowie Tumskim. Zbudowano wtedy Kawalier Katedralny, Śluzę Katedralną oraz Lunetę Katedralną, kontynuowano także modernizację systemu wodnego przystosowując go do celów militarnych.
W kolejnym etapie prac, opracowano w 1855 roku projekt kompleksowego ufortyfikowania wyspy. Zbudowana do 1862 roku Cytadela Tumska łączyła zarówno stare dzieła, jak i nowe: Dzieło Katedralne II oraz Redutę Katedralną (Dzieło Katedralne I). Wszystkie obiekty połączono wałami oraz otoczono przeciwpowodziowymi kanałami odpływowymi Warty. Ta dodatkowa cytadela wewnętrzna umożliwiała obronę okrężną, a system przeszkód wodnych skutecznie zabezpieczał przed atakiem przeciwnika.
W trakcie spaceru będzie można zwiedzić zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej funkcjonujący obecnie jako część ekspozycji „Bramy Poznania”. Była ona jedną z pierwszych budowli hydrotechnicznych twierdzy. Zrealizowana w zasadniczej części w latach 1834-1838 pełniła przede wszystkim funkcję jazu spiętrzającego w przypadku zagrożenia wody Cybiny. Zapewniała ona także komunikację między Tumem oraz Śródką.
Największą atrakcją spaceru będzie na pewno możliwość obejrzenia reduty Przyczółka Mostowego zbudowanego w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku. Jest to bowiem jedyna taka budowla zachowana z wszystkich poznańskich fortów twierdzy poligonalnej i do tego jeszcze tylko raz pokazywana publicznie przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia w trakcie tegorocznych Dni Twierdzy Poznań. Dlatego jest bardzo mało znana, mimo swej unikatowości.
Zwiedzanie będzie możliwe dzięki uprzejmości Dalkia Poznań oraz zaangażowaniu pracowników firmy. Jest to funkcjonujący zakład pracy i wejście na teren będzie jednak wymagało podpisania stosownego oświadczenia o zwiedzaniu na własną odpowiedzialność. Zbiórka o godz. 11.00 na Ostrowie Tumskim przy Moście Jordana. Wstęp wolny.
Autor: Przemysław Maćkowiak