Edukacja
Spotkanie otwarte w Mosinie
13 maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Mosinie, prowadzonym przez powiat poznański, odbyło się “Spotkanie otwarte” przeznaczone dla osób chcących zapoznać się z organizacją pracy w placówce oraz ofertą edukacyjną szkoły, a także internatu.
W programie spotkania znalazły się występy artystyczne uczniów. Szkolny teatrzyk “Kółeczko” zaprezentował przedstawienie na motywach powieści ,,W pustyni i w puszczy”, a grupa taneczna pokazała swój najnowszy układ. Na wstępie przedstawiono organizację pracy w Ośrodku, a o swojej pracy opowiedzieli: psycholog, koordynator Zespołów Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, logopeda oraz nauczyciel oddziałów Rewalidacyjno-Wychowawczych dla osób z głęboką niepełnosprawnością. Przedstawiona została także oferta internatu będącego integralną częścią placówki.
Następnie podczas spaceru po Ośrodku specjaliści zapoznali gości z różnymi rodzajami terapii, jakim poddawani są, na co dzień uczniowie. Bogata oferta zrobiła na gościach duże wrażenie. Obejrzeli oni m. in. salę rezonansu stochastycznego, fitness, salę integracji sensorycznej (SI), biofeedback, nowoczesną pracownię rewalidacyjno-informatyczną, gabinet logopedyczny, salę Terapii Snoezelen, sale zespołów wczesnego wspomagania oraz edukacji wczesnoszkolnej. Zostali także zapoznani z pracą Metodą Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena (IAS) oraz odwiedzili salę muzykoterapii oraz pomieszczenia internackie.
Podczas spaceru po szkole specjaliści odpowiadali na różne pytania dotyczące pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i współwystępującymi sprzężeniami. Spacer po Ośrodku zakończył pokaz wybranych działań warsztatowych. Były to warsztaty ceramiczne, tkackie i wikliniarskie. Chętni mogli spróbować swoich sił w działaniach warsztatowych. Wszyscy podziwiali stworzone przez uczniów dzbanki, garnki, wazony, gobeliny oraz wiklinowe koszyki. Wizyta w Ośrodku okazała się bardzo owocna i interesująca dla gości , o czym świadczy fakt, iż spotkanie przedłużyło się prawie o godzinę.
Autor: Ewa Malinowska