Relacje
Światowy Dzień bez papierosa
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Co roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przypomina, że dzień ten jest okazją do podjęcia działań edukacyjnych informujących o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcających do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”. Tematem kampanii jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu już od 17 maja podejmuje wiele inicjatyw edukacyjnych skierowanych dla młodzieży i dorosłych mających na celu propagowanie niepalenia, które będą kontynuowane. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.
Celem przemysłu tytoniowego, który wydaje około 8 miliardów dolarów rocznie na różne formy reklamy mające wpłynąć na decyzje młodzieży, jest uzależnienie nowego pokolenia. Dlatego to młodzi ludzie powinni zabrać głos w sprawie ich prawa do zdrowej przyszłości. WHO proponuje włączenie młodych ludzi w akcję oraz zmobilizowanie ich wokół przesłania Światowego Dnia bez Tytoniu poprzez marsz. Przeciętny człowiek podczas dystansu o długości 5 km wykonuje od 6000 do 7500 kroków. Połączenie wszystkich kroków ma pokazać, ile mają mocy, gdy są zjednoczeni.
Autor: Cyryla Staszewska