Relacje
Światowy Dzień Ziemi
Promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie to podstawowy cel Światowego Dnia Ziemi, który w tym roku obchodzimy 22 kwietnia. Jak co roku temu wydarzeniu przyświeca konkretne hasło. W tym roku brzmi ono „Przywróć naszą Ziemię”. Z okazji Dnia Ziemi zazwyczaj organizowanych jest wiele wydarzeń mających uświadomić wszystkim mieszkańcom naszej planety, w tym przede wszystkim politykom, jak kruchy jest ekosystem świata, w którym żyjemy.
W tym roku, ze względu na pandemię większość wydarzeń została została przeniesiona do sieci. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas może coś zrobić dla swojej planety. Wystarczy choćby oszczędzać wodę, energię czy też dbać o czystość. Można też częściej korzystać z roweru zamiast samochodu. A to tylko przykłady pierwsze z brzegu…
Dzień Ziemi – jak można przeczytać w Wikipedii – obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 roku przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Od 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.