Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Święta plonów w powiecie
Przełom sierpnia i września to czas dożynek. To czas dziękczynienia za plony, czas świętowania i radości. Nie inaczej jest w powiecie poznańskim. Dożynki powiatowo-gminne zaplanowano na sobotę, 26 sierpnia w Łopuchowie i można o nich przeczytać TUTAJ. Dzień później, w Gnieźnie odbędą się dożynki wojewódzko-archidiecezjalne. Święta plonów nie zabraknie również w poszczególnych gminach powiatu poznańskiego. Poniżej, co i gdzie będzie się działo w najbliższym czasie.
DOPIEWO
W programie: Zespół Tańca Ludowego “Cybinka”, Kapela “Po Zagonach”, Kapela “Góralska Hora”, Kapela “Szczuny z Sulęcinka”, Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo, Gwiazada Wieczoru – Zespół TOP ONE. Początek o godz. 14.00, zakończenie o północy. Program szczegółowy:
14:00 Msza Święta – Kościół w Dopiewie
15:00 Korowód na plac gminny w Dopiewie spod Kościoła
15:30 Obrzęd dożynkowy – Zespół Pieśni i Tańca „Cybinka” / Kapela “Po Zagonach”
16:15 Przemówienia
16: 45 Kapela „Po Zagonach”
17:15 Pokaz tańców ludowych – Zespół Pieśni i Tańca „Cybinka”
18:00 Kapela „Szczuny z Sulęcinka”
19: 00 Kapela „Góralska Hora”
20:30 Zespół ” Top One”
21: 45 Zabawa taneczna z Zespołem „Bugaj”
24:00 Zakończenie
KOMORNIKI
Na polach trwają żniwa, rolnicy w pocie czoła zbierają plony, którymi będą karmić nas i nasze rodziny przez zimowe miesiące. Już niedługo przyjdzie czas, by za nie uroczyście podziękować i wspólnie cieszyć się z obfitości natury. Zapraszamy na Dożynki gminne, które odbędą się 2 września w Plewiskach. Kolorowy korowód z ozdobnym wieńcem zostanie zaniesiony na plac przy Domu Kultury Remiza, gdzie odprawiona będzie msza św. dziękczynna. Główne uroczystości odbędą się na stadionie przy ul. Szkolnej. Rolnicy tradycyjnie złożą chleby i wieńce przy wtórze pieśni Plon, niesiemy plon. W tym roku zobaczymy obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu pieśni i tańca „Siekieracy”.
Gwiazdą tegorocznego Święta Plonów będzie folkowo-rockowa grupa InoRos, finalista muzycznego talent show Must be the Music. Wyjątkową atrakcją będzie także widowisko „Żywioły”. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni. Starostami tegorocznych Dożynek są Renata i Norbert Kaczmarkowie – rolnicy z Plewisk. Uwaga! Na terenie imprezy będzie prezentowany najnowszy, supernowoczesny autobus PUK Komorniki, Solaris, pozyskany w ramach projektu WPRO 2014-2020. Po zakończeniu Dożynek Autobus będzie kursował z Plewisk do Komornik o godz. 22:15 i 23:45 (kursy bezpłatne). Wśród animacji: bezpłatne dmuchańce dla dzieci, strefa animacji.
KOSTRZYN
KÓRNIK
POBIEDZISKA
ROKIETNICA
STĘSZEW
SUCHY LAS
26 sierpnia w Chludowie odbędą się gminne i parafialne dożynki. Będą one jednocześnie finałem tegorocznych Chludowskich Spotkań z Folklorem. Ich czwarta edycja obejmuje także warsztaty, na które organizatorzy zapraszają 12 i 18 sierpnia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach www.chludowianie.pl oraz www.chludowo.suchylas.pl Projekt IV Chludowskie Spotkania z Folklorem jest współfinansowany ze środków powiatu poznańskiego.
W części artystycznej dożynkowego święta będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in. Orkiestrę Dętą z Chludowa, Chludowską Mazelonkę, Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie oraz Kapelę Ludową Po Zagonach. Będzie też wiele konkursów i zabaw takich jak: wyścigi balotów, gra „Król Kazimierz”, gry i zabawy wielkopolskie, czesanie fryzur ludowych, karton z niespodziankami, nauka tańców i przyśpiewek wielkopolskich, tańce integracyjne, konkursy tematyczne o wsi i o sąsiadach zza miedzy, wystawa prac warsztatowych i wiele, wiele innych atrakcji…
SWARZĘDZ
W sobotę, 26 sierpnia, na boisku sportowym przy zmodernizowanej Szkole Podstawowej w Kobylnicy odbędą się tegoroczne Dożynki Gminne. Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godz. 15:00 polową mszą św. Następnie Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” z Poznania zaprezentuje tradycyjny obrzęd dożynkowy, na który składają się zwyczaje rozpoczęcia – powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca oraz chleba, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Jako pierwsza na scenie – o godz. 17:00 wystąpi Swarzędzka Orkiestra Dęta, która zagra największe przeboje światowej muzyki rozrywkowej.
Ogodz. 18:00 rozpocznie się koncert Sekcji Regionalnej Olszyna, działającej przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu. Olszynki zaprezentują bogaty repertuar, na który składają się zarówno przyśpiewki ludowe, jak i popularne piosenki tworzące kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Punktualnie o godz. 19:00 na scenie pojawi się zespół ZajeFajni. Grupa powstała w 2016 roku. Tworzy ją 4 zawodowych muzyków o tajemniczej osobowości. Ich znakiem rozpoznawczym są maski. Dzięki swojemu nietuzinkowemu stylowi, wprowadzają świeżość i oryginalność do polskiej muzyki disco polo.
Gwiazdą dożynkowego wieczoru będzie grupa After Party. W ciągu 3 lat zespół wbił się w czołówkę polskiej muzyki tanecznej. Koncerty zespołu After Party to wyjątkowe show muzyczno-taneczne. Koncertowali między innymi w Szkocji, Szwecji, Niemczech, Anglii, Kanadzie i dwukrotnie w USA. Tegoroczne Dożynki Gminne zakończy zabawa taneczna z DJ-em ANDO.
TARNOWO PODGÓRNE
BLUSOWO (sobota, 26 sierpnia)
13.30 warsztaty taneczne – Hanna Paulouskaya (scena Val di Sole)
14.30 Iga i Igi Tata (scena Val di Sole)
15.30 finał konkursu – koncerty 4 zespołów (scena Val di Sole)
17.45 parada bluesowa z DK Big Band (przejście z Val di Sole na plac przy kościele)
18.00 The Louders (scena główna – plac przy kościele)
18.45 Ogłoszenie wyników konkursu (scena główna – plac przy kościele)
19.00 Joanna Pilarska Band (scena główna – plac przy kościele)
19.45 warsztaty taneczne – Hanna Paulouskaya (scena główna – plac przy kościele)
20.00 Hot Water (scena główna – plac przy kościele)
21.00 warsztaty taneczne – Hanna Paulouskaya (scena główna – plac przy kościele)
21.15 Chuc Frazier (scena główna – plac przy kościele)
22.15 Wielebny Blues Band (scena Val di Sole)
23.15 Jam Session (scena Val di Sole)
DOŻYNKI GMINY TARNOWO PODGÓRNE, POWIATOWY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH (niedziela, 27 sierpnia)
10:30 Msza św. kościele pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Ap. w Lusowie, po mszy Orszak z Wieńcami i Obrzęd Dożynkowy.
12.45 Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Modraki – Przeźmierowo
13.05 Zespół Folklorystyczny Goślinianie – Murowana Goślina
13.25 Zespół Folklorystyczny Seja – Litwa
13.50 Zespół Folklorystyczny Avas – Węgry
14.15 Grupa Taneczna Penfolk – Turcja
14.40 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie – Kórnik
15.05 Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie – Chludowo
15.30 Les Troubadours du Mont Royal – Francja
15.55 Zespół Folklorystyczny Marynia – Wronki
16.30 Zespół Folklorystyczny Sa Jara – Sardynia
16.45 ogłoszenie wyników konkursu na wieniec i stoisko
17.00 Zespół Folklorystyczny Sveti Sava – Bośnia i Hercegowina
17.25 Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy – Lusowo
19.00 Chór TGD (Trzecia Godzina Dnia)