Zapowiedzi
Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy dzień dla Polaków. Dzień radosny, podczas którego organizowane są różnego rodzaju imprezy nawiązujące do tego wydarzenia. Nie inaczej jest w powiecie poznańskim. 11 listopada, który w tym roku przypada w piątek, ale też i w sobotę oraz niedzielę odbędą się biegi, przedstawienia, koncerty… Zaplanowano także oficjalne uroczystości. Do wydarzeń organizowanych w gminach powiatu poznańskiego kierują poniższe linki:
BUK
CZERWONAK
DOPIEWO
KLESZCZEWO
KOMORNIKI
KOSTRZYN
KÓRNIK
LUBOŃ
MOSINA
MUROWANA GOŚLINA
POBIEDZISKA
PUSZCZYKOWO
ROKIETNICA
STĘSZEW
SUCHY LAS
SWARZĘDZ
TARNOWO PODGÓRNE
A na najbliższy weekend zaplanowano jeszcze wiele innych imprez, o których informujemy w naszym KALENDARIUM.
Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu wolności. Wybór tego konkretnego dnia nie był przypadkowy, choć odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. 11 listopada 1918 doszło jednak do kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, co oznaczało zakończenie I wojny światowej. Wtedy też Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
11 listopada wojska niemieckie zaczęły także wycofywać się z Królestwa Polskiego, a w nocy żołnierze rozbroili garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później Józef Piłsudski otrzymał misję tworzenia rządu. Można więc założyć, że to właśnie tego dnia odzyskaliśmy upragnioną niepodległość. Straconą 123 lata wcześniej, po trzecim rozbiorze, którego dokonały w 1795 roku Rosja, Prusy i Austria. Przez ten czas Polacy dzielnie walczyli o swoją wolność, ale dopiero I wojna światowa dała Ojczyźnie szansę na walkę o jej odzyskanie.
Nie zawsze jednak Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w naszym kraju. Po II wojnie światowej, 22 lipca 1945 roku, ustawą Krajowej Rady Narodowej zostało ono zniesione. Do łask przywrócono je dopiero po 1989 roku i upadku komunizmu. Od wtedy też 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. I świętujemy go na różne sposoby…