Edukacja
Święto Ośrodka w Mosinie
W Mosińskim Ośrodku Kultury świętowano jubileusz 20-lecia, prowadzonego przez powiat poznański Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Mosinie. – Takie święto to wielkie emocje i wzruszenie, ale też radość z tego, co wspólnie osiągnęliśmy – mówiła Bożena Mazur, dyrektor placówki.
A osiągnąć przez te 20 lat udało się naprawdę sporo. – W trakcie swojej działalności Ośrodek był regularnie modernizowany, dzięki czemu dysponujemy obecnie świetnie wyposażonymi gabinetami i salami specjalistycznymi. Mamy też wielu wykwalifikowanych nauczycieli, pedagogów i specjalistów. To sprawia, że każde dziecko, które do nas się zgłosi otrzyma odpowiednią opieką i może liczyć, tak jak i zresztą jego rodzina, na różnego rodzaju pomoc. Za to wszystko jestem wdzięczna powiatowi poznańskiemu oraz przyjaciołom naszej placówki – podkreśliła jej dyrektor.
A czego można życzyć świętującemu jubileusz Ośrodkowi? – Przestrzeni! Pomysłów mamy bardzo dużo, ale zaczyna nam brakować miejsca, by je wszystkie zrealizować – stwierdziła Bożena Mazur. – Placówce mogę życzyć tylko tego, aby także w następnych latach tak wspaniale się rozwijała i by osoby z nią związane nadal były tak zaangażowane w swoją pracę jak dotychczas – dodała Monika Lis-Nożyńska, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Ona tak jak i inni goście, którzy pojawili się w Mosinie na jubileuszowej uroczystości wysłuchali historii Ośrodka oraz otrzymali okolicznościowe medale i upominki. A były nimi prace ceramiczne wykonane przez uczniów placówki.
W trakcie gali wychowankowie Ośrodka zaprezentowali też krótki program artystyczny, oddając w ten sposób cześć patronowi szkoły Januszowi Korczakowi. Szkolny teatr ,,Kółeczko” przedstawił także wyreżyserowany i nagrany przez uczniów i nauczycieli film pt. „Król Maciuś I”. Na koniec młodzi artyści zaprezentowali swój talent aktorski i taneczny na żywo. Na sam koniec, już po koncercie można było podziwiać wystawę fotografii historycznej oraz prac uczniów zatytułowaną ,,Z Korczakiem w przyszłość”. Bo to przecież ta codzienna praca uczniów wykonywana z nauczycielami i pedagogami jest najważniejsza.
Jak ona wygląda? – Jest żmudna. Pracujemy w małych zespołach, bo to przynosi najlepsze efekty. Do tego dochodzą wszelkie możliwe rodzaje terapii. Mamy bowiem to szczęście, że możemy zorganizować dzieciom taką pomoc, jaka jest wskazana ze względu na ich niepełnosprawność. To też praca, która uczy cierpliwości, pokory i daje dużo satysfakcji. Przy tym wszystkim wiąże się z dużymi emocjami. Jest także odpowiedzialna, ponieważ naszym podstawowym zadaniem jest przygotowanie dziecka do samodzielnego życia, kiedy stanie się już dorosłym – podsumowała Ewa Pruchniewska, psycholog pracujący w Ośrodku.
Zdjęcia: SOSW Mosina