Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Święto plonów w powiecie
W drugiej połowie sierpnia i w pierwszych dniach września w wielu gminach powiatu poznańskiego uroczyście świętowano zakończenie żniw.
Dożynki, mające tradycje sięgające czasów przedchrześcijańskich, to nadal jedno z najważniejszych świąt ludowych, pozwalających na ukazanie kulturowego bogactwa wsi. Choć współcześnie dożynki kojarzone są przede wszystkim z zabawą i rozrywką, równie istotny jest ich aspekt obrzędowy. Zwyczaje związane ze świętem plonów są niezwykłym, barwnym widowiskiem, które nie tylko wskazuje na związki z przeszłością, ale także spełnia funkcje integracyjne. Nic więc dziwnego, że imprezy dożynkowe licznie gromadzą mieszkańców okolicznych miejscowości, a w spotkaniach chętnie uczestniczą również władze powiatu poznańskiego.
Zygmunt Jeżewski, członek zarządu powiatu w Poznaniu, odwiedził w tym roku Rokietnicę i Dopiewo. Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański – rodzinny Buk, Dopiewo i Swarzędz. Z mieszkańcami gmin Czerwonak, Kórnik oraz Tarnowo Podgórne świętował natomiast starosta poznański. Jan Grabkowski dziękował rolnikom nie tylko za trud związany ze specyfiką ich pracy, ale także za to, że z sukcesami podejmują starania, by polskie rolnictwo było coraz bardziej nowoczesne i konkurencyjne. Takie spotkania to doskonała okazja, by zauważyć rolę, jaką spełnia w procesach modernizacyjnych samorząd terytorialny. Refleksje starosty dotyczyły zatem podejmowanych przez Powiat inicjatyw lokalnych i regionalnych, a także korzyści, jakie wynikają z coraz ściślejszej współpracy różnych jednostek samorządowych.
Obchodom dożynek w powiecie poznańskim towarzyszył oczywiście bogaty ceremoniał, a także program artystyczno-rozrywkowy. Każda z gmin przygotowała liczne atrakcje tak dla dzieci, jak i dorosłych. Odbyły się między innymi występy artystyczne, pokazy oraz konkursy, gry i zabawy.
Autor: Karolina Korcz