Relacje
Świętowano w bibliotece
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kostrzyn im. Kazimiery Iłłakowiczówny ma już 75 lat. – Jubileusz świętowaliśmy hucznie. Były ciekawe spotkania, odwiedziliśmy również pracownię i mieszkanie naszej patronki – mówi Małgorzata Kemnitz, dyrektorka placówki.
Pierwszą biblioteką publiczną działającą na terenie Kostrzyna była zorganizowana w latach 30-tych ubiegłego wieku, Biblioteka Towarzystwa Czytelni Ludowych. Jak wynika z danych, jej księgozbiór liczył 1466 tomów i korzystało z niej 230 czytelników, wypożyczając w sumie 4609 woluminów. Biblioteka Publiczna powstała już po wojnie, w 1948 roku i właśnie obchodziła swój jubileusz. – Obecnie możemy się pochwalić czterema filiami, w Czerlejnie, Gułtowych, Iwnie i Siekierkach. Mamy również Stację Książki, która działa w Parku Miejskim. W okresie wakacyjnym odbywają się tam spotkania plenerowe, głównie dla najmłodszych – mówi Małgorzata Kemnitz.
– W budynku, w którym się znajdujemy działają również czytelnia, sklep papierniczy, Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej, Klub Seniora, a także Kostrzyńskie „Kino za Rogiem”. Dzieje się więc u nas naprawdę sporo – dodaje. Sporo działo się również z okazji 75-lecia. – Częścią tego jubileuszu były spotkania z reportażystą, autorem non-fiction, felietonistą i znawcą Czech, Mariuszem Szczygłem, a także z leśnikiem, fotografem i autorem książek przyrodniczych, Marcinem Kostrzyńskim. Oba cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników. Wszystkie dostępne wejściówki rozeszły się w szybkim tempie. Można nawet powiedzieć, że mieliśmy w sali nadkomplet – zapewnia dyrektorka Biblioteki.
Spotkanie „Kultura czeska, moja laska nebeska” przeniosło jego uczestników za naszą południową granicę. Przywoływane przez Mariusza Szczygła przykłady wskazujące różnice i podobieństwa między kulturą polską i czeską nie raz wywoływały uśmiech na twarzach zebranych gości. Marcin Kostrzyński przeniósł natomiast wszystkich do wspaniałego świata przyrody. – Obaj nasi prelegenci po spotkaniach podpisywali książki, robili sobie zdjęcia z czytelnikami i opowiadali róznego rodzaju anegdoty – relacjonuje Małgorzata Kemnitz, która przypomina, że w tym roku przypada również jeszcze jeden ważny jubileusz. To 35-lecie nadania bibliotece imienia Kazimiery Iłłakowiczówny.
– Z tej okazji została odsłonięta tablica poświęcona naszej patronce, pod którą umieściliśmy kolejną statuetkę legendarnego rycerza Kostro, już czwartą w naszym mieście. Tym razem na rycerskim szlaku pojawił się Kostro Czytelnik. W związku z jubileuszem, wraz ze wszystkimi pracownikami Biblioteki, odwiedziliśmy także pracownię – mieszkanie Kazimiery Iłłakowiczówny, które znajduje się w Poznaniu i jest wyjątkowo klimatycznym miejscem. Ta wizyta była doskonałą okazją, aby zobaczyć osobiste przedmioty poetki, usłyszeć jej głos oraz doświadczyć atmosfery panującej w miejscu, w którym nasza patronka spędziła aż 35 lat. To było doskonałe podsumowanie jubileuszu – kończy Małgorzata Kemnitz.
Zdjęcia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kostrzyn Facebook