MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Sztuka odnaleziona w życiu

ekspozycja „Obrzędy ludowe. Wystawa grafik i naczyń Marty Naskręt”

Muzykanci i niedźwiedzie, a także bociany oraz pogańskie bożki spoglądają ze ścian na bywalców pobiedziskiej Bibliostacji. W Pobiedziskach otwarta została ekspozycja „Obrzędy ludowe. Wystawa grafik i naczyń Marty Naskręt”. Wydarzenie to było jednocześnie zapowiedzią przypadającego na niedzielę, 9 lutego Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.

Marta Naskręt autorka prac, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych uwieczniła ludowe motywy na bawełnianej surówce, dzięki czemu prace wyglądają niczym makaty dopiero co wyniesione z wiejskich chat. – Moja droga do folkloru zaczęła się od poszukiwania tematu pracy dyplomowej. Szukałam czegoś autentycznego, czegoś o mnie samej. Przypomniałam sobie opowieści mojej rodziny mieszkającej w Wielkopolsce oraz swoją pracę przy renowacji zabytkowego kościoła w Golinie. Później była lektura dzieł Oskara Kolberga i spotkanie z mieszkańcami małej wsi, gdzie nauczyłam się robić czepce i snutki golińskie – opowiada Marta Naskręt, której brat mieszka w Pobiedziskach.

Jakie przyniosło to efekty, łatwo się przekonać, odwiedzając Bibliostację. Tego samego dnia o inspiracji folklorem opowiadał również Andrzej Horbik, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” i jedna z osób, które przyczyniły się do zorganizowania wystawy w Pobiedziskach. Przybyli usłyszeli o współpracy „Wiwatów” ze Skansenem Etnograficznym w Dziekanowicach oraz o Orszaku Trzech Króli, który Zespół współtworzy od lat.

Autor: Robert Domżał

ekspozycja „Obrzędy ludowe. Wystawa grafik i naczyń Marty Naskręt” ekspozycja „Obrzędy ludowe. Wystawa grafik i naczyń Marty Naskręt”

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 lutego 2025