Relacje
To był wyjątkowy sezon
Uśmiech przy zjadanym przez myszy Popielu, zaskoczenie przelatującym nad sceną i ziejącym ogniem smokiem wawelskim czy wzruszenie przy dźwiękach okupacyjnej pieśni. „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” – wielkie historyczne widowisko plenerowe po raz kolejny wyzwoliło pełne spektrum emocji i ściągnęło do Murowanej Gośliny tysiące widzów z Polski i całego świata. W piątek i sobotę, 13-14 lipca, była ostatnia szansa na zobaczenie widowiska, które zapełniało trybuny, podrywało do wspólnego śpiewania hymnu i kończyło się owacjami na stojąco.
Widowisko było podróżą w czasie, od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego, potop szwedzki, zabory, aż po wiek XX i wojnę oraz przesłanie Jana Pawła II i „Solidarności”. Plenerowe przedstawienie zachwycało rozmachem, zaciekawiało tematem, wzbudzało zainteresowanie historią i wizją trudnych, lecz pasjonujących dziejów naszego narodu i państwa. Przez historyczną panoramę widzów prowadził błazen Stańczyk – momentami krytyczny i gorzki, momentami wzniosły, niekiedy śmieszny, lecz zawsze pełen miłości ku Rzeczypospolitej. Inspiracją dla poszczególnych scen były najwybitniejsze dzieła polskiego malarstwa historycznego.
Grane przez ponad 300 aktorów widowisko prezentowano po zachodzie słońca, z zastosowaniem nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych i multimedialnych. – Ostatnie widowiska w sezonie to także dla nas, twórców, duże przeżycie. Wszyscy aktorzy są wolontariuszami, poświęcają czas na przygotowania, bardzo angażują się i wręcz żyją widowiskami – mówi Michał Motyl ze Stowarzyszenia Dzieje, które tworzy widowiska i prowadzi Park Dzieje. – Ten sezon jest dla nas wyjątkowy. Wszyscy czujemy, że nasza praca przynosi efekty. Widowiska w Murowanej Goślinie mają już swoją markę, gramy przy pełnych trybunach, przyjeżdżali do nas widzowie z najdalszych zakątków świata, bo nawet z Australii czy Japonii – dodaje.
Widowisko „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” jest częścią historycznego Parku Dzieje, w którym każdy może skorzystać z licznych atrakcji, takich jak baśniowe teatrzyki dla dzieci, mini zoo, czy poznać staropolskie gry i zabawy. Jednak Park Dzieje to przede wszystkim widowiska historyczne. W każdy weekend w Parku obejrzymy dwa widowiska dzienne. Przez całe wakacje grana jest tegoroczna premiera „Powstanie Wielkopolskie”. Od 21 lipca w programie Parku pojawi się też mini widowisko sokolnicze, które zaskoczy niesamowitą bliskością widzów z dzikimi ptakami.
Zdjęcia: Natalia Siejek