MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Totalny reset przy glinie

Konkurs Ceramiki i Rzeźby

Trwa ósma edycja Konkursu Ceramiki i Rzeźby dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W tym roku bierze w nim udział prawie 90 osób, które realizują swoją pasję w kilkuosobowych grupach w Pracowni Działań Twórczych w Swarzędzu. – W dzisiejszym świecie, pełnym izolacji społecznej i depresji, braku rozumienia kultury jak również jej dostępności, rodzi się potrzeba uczestniczenia w działaniach twórczych – zapewnia Ewa Wanat, organizatorka konkursu oraz prezes Fundacji ARTiFAKT. – Sama zaś inicjatywa narodziła się przed kilkoma laty z potrzeby tworzenia i propagowania gliny jako materiału terapeutycznego – dodaje.

Tegoroczny konkurs potrwa do końca listopada. Uczestniczą w nim początkujący artyści w różnym wieku. – To osoby, które chcą odkryć w sobie potrzebę tworzenia a potem rozwijać nabyte umiejętności twórczego myślenia i działania. Ich przejawem jest innowacyjność i nieszablonowość działań, zdolność do samokształcenia, a także elastyczność i zdolność radzenia sobie ze stresem, frustracją, depresją – informują organizatorzy. – To też przede wszystkim świetna zabawa. Tworzenie czegoś z gliny daje niesamowitą przyjemność i odskocznię od codziennego życia. To taki totalny reset i dobra tabletka antydepresyjna – uważa Anna Piątek, jedna z uczestniczek konkursu.

Wszystkie prace są tworzone na określony temat. – Jest on tylko pretekstem do działania i pokazania tego, co komu w duszy gra. Tegoroczny temat to „łąki, pąki”. Każdy go interpretuje tak jak chce i ubiera w odpowiednią formę. Wszystkie prace są wypalone, a później ocenione. Na koniec zostaną też zaprezentowane podczas wystawy. Dla każdego uczestnika pozostaną też trwałą pamiątką. Dla mniej doświadczonych artystów, przewidzieliśmy wsparcie i pomoc techniczną – mówi Ewa Wanat. Konkurs Ceramiki i Rzeźby od początku istnienia jest wspierany finansowo przez powiat poznański. Uczestnictwo w nim jest całkowicie nieodpłatne.

Zdjęcia: Stolarnia. Pracownia Działań Twórczych Ewa Wanat Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 listopada 2020