Tour de Pologne 2023
Tour de Pologne w powiecie (30.09.2022)
Przyszłoroczny 80. Tour de Pologne wystartuje w Poznaniu, a trasa pierwszego etapu prowadzić będzie m.in. przez gminy powiatu poznańskiego. – To doskonała okazja do promocji naszego pięknego regionu – mówili jednym głosem prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski oraz starosta poznański Jan Grabkowski, podczas specjalnej konferencji prasowej, która 29 września odbyła się w Urzędzie Miasta. Uczestniczył w niej także organizator wyścigu Czesław Lang.
– Kolarstwo ma swoja magię, której ludzie nie potrafią się oprzeć. W tym roku zmagania zawodników na trasie Tour de Pologne, który przejechał przez ponad 500 miejscowości obejrzało na żywo 4 miliony kibiców – mówił wicemistrz olimpijski z 1980 roku i pierwszy zawodnik z bloku wschodniego w zawodowym peletonie. Przyszłoroczny Toru de Pologne rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Kolarze do pierwszego etapu wystartują na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie dzień wcześniej odbędzie się prezentacja drużyn startujących w imprezie.
Trasa inauguracyjnego odcinka ma liczyć 220 km i prowadzić będzie przez okoliczne gminy i powiaty, w tym także powiat poznański. – Wspólnie chcemy to wykorzystać, aby promować miejsca, przez które przejedzie peleton. Wkrótce powinniśmy poznać ostateczną wersję trasy – powiedział Jan Grabkowski. Na razie wiadomo, że meta pierwszego etapu znajdować się będzie na Torze Poznań. – Transmisje z wyścigu prowadzimy od startu do mety. Można je oglądać m.in. na antenie Polsatu Sport i TVP Sport. Sygnał z wyścigu przekazujemy do 100 państw na całym świecie – zdradził Czesław Lang.
Tour de Pologne to jedna z najstarszych imprez kolarskich na świecie. Wstępne koncepcje przeprowadzenia wieloetapowej imprezy kolarskiej – wzorowanej na coraz popularniejszym Tour de France – w odrodzonej i niepodległej Polsce pojawiały się już na początku lat 20-ych XX wieku. Ostatecznie pierwszą edycję imprezy zorganizowano w 1928 roku. Na starcie stanęło wówczas 71 kolarzy, którzy mieli do przejechania prawie 1500 km, podzielonych na 8 etapów. Wygrał Feliks Więcek.
– Pierwsze wyścigi znacznie różniły się od tych współczesnych. Etapy były o wiele dłuższe, często na dystansie ok. 300 km, kolarze notorycznie łapali gumy na szutrowych drogach, a w celu zaspokojenia głodu przerywali jazdę, by skorzystać z przygotowanych posiłków – podaje Wikipedia. Do 1992 roku Tour de Pologne posiadał status wyścigu amatorskiego. Po tym jak jego organizatorem został Czesław Lang, impreza stała się w pełni zawodowa i obecnie jest zaliczana do najbardziej prestiżowych w sezonie kolarskim. Dzięki temu startują w niej najmocniejsze grupy zawodowe, skupiające prawdziwą kolarską elitę.
Od tamtego czasu imponująco prezentuje się także lista triumfatorów wyścigu. Są na niej nawet mistrzowie świata, Francuz Laurent Brochard, Słowak Peter Sagan, Michał Kwiatkowski czy też Belg Remco Evenepoel. Ten ostatni po tęczową koszulkę sięgnął pod koniec września, wygrywając w imponującym stylu wyścig ze startu wspólnego w australijskim Wollongong. W równie imponującym stylu ten 22-letni obecnie Belg, zwyciężył w Tour de Pologne. – Mamy opinię wyścigu, który kreuje nowe gwiazdy. Remco Evenepoel jest tego ostatnim przykładem – stwierdził Czesław Lang.
Serwis Samorządowy PAP