MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zamek w Kórniku

Do najcenniejszych skarbów powiatu poznańskiego należy zamek kórnicki – przebudowana w XIX wieku rezydencja magnacka, której początki sięgają średniowiecza.

W swej obecnej formie zaliczany jest do najciekawszych przykładów architektury neogotyckiej w Polsce. Malowniczą budowlę, otoczoną fosą, zdobią usytuowane w narożach baszty, cylindryczna wieża, wieńczące mury krenelaże i duże gotyckie okna.Położony w pięknym, zabytkowym parku jest miejscem odwiedzanym przez 100 tys. turystów rocznie. Zachwyt wzbudzają niepowtarzalne wnętrza z pięknymi intarsjowanymi posadzkami, rzeźbionymi odrzwiami, sztukateriami i gotyckimi sklepieniami. W Sali Herbowej ujrzeć można obraz przedstawiający Białą Damę – Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką, która jak wieść niesie, zstępuje z obrazu i w księżycowej poświacie, podtrzymując swą efektowną białą suknię, przechadza się po parkowej alei. Na co dzień zaś, uwagę zwiedzających przyciągają licznie zgromadzone obrazy – szczególnie portrety rodzinne z XVII-XIX w., eksponaty etnograficzne, meble, militaria i pamiątki historyczne.

Pierwotny murowany zespół obronny powstał w XV wieku. Zamek był kilkakrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Wszystko po to, by przyjmowani tu goście, jak choćby Henryk Walezy, którego podejmował Stanisław Górka, czy Józef Piłsudski podejmowany przez Władysława Zamoyskiego, doświadczyli uroku miejsca będącego siedzibą i zarazem oznaką wielkości rodu. Zamek należał do rodzin Górków herbu Łodzia, Czarnkowskich h. Nałęcz, Grudzińskich h. Grzymała, Działyńskich h. Ogończyk i Zamoyskich h. Jelita. Za czasów Tytusa Działyńskiego w I poł. XIX wieku siedziba kórnicka przybrała szatę neogotycką. Przebudowany zamek – w pracach projektowych uczestniczył Karl Friedrich Schinkel – stał się siedzibą nie tylko muzeum, ale także stworzonej przez Tytusa Działyńskiego Biblioteki Kórnickiej, jednej z najbogatszych w Polsce. Wśród starych druków i rękopisów kórnickich znajduję się m.in. dzieła Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Juliusza Słowackiego czy też rękopis trzeciej części mickiewiczowskich Dziadów.

Z sąsiadującym z Kórnikiem miastem Bnin wiążą się także losy Laureatki Literackiej Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, która przyszła na świat na folwarku zamkowym na tzw. Prowencie.

Na południe i południowy-wschód od zamku rozciąga sięarboretum kórnickie zajmujące obszar 40 ha Jest to XIX-wieczny park krajobrazowy w stylu angielskim stworzony przez Tytusa Działyńskiego, w miejscu stylowych ogrodów założonych w XVI w. Arboretum kórnickie posiada najbogatszą w kraju kolekcję gatunków i odmian drzew i krzewów (ok. 3000) sprowadzonych z całego świata. Bogato reprezentowane są brzozy, topole, bzy oraz drzewa i krzewy iglaste. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się krzewy ozdobne w okresie kwitnienia – azalie, różaneczniki, jaśminowce, a także magnolie. W okresie wiosennym i letnim, przechadzający po arboretum mają okazję do wysłuchania koncertów licznych odmian ptaków, stanowiących dodatkową zachętę do zaplanowania wypoczynku na łonie natury, w cieniu pięknego kórnickiego zamku.

Z myślą o turystach zmotoryzowanych wytyczono tzw. Trasę Kórnicką. Oznakowana drogowskazami stosowanymi w krajach Unii Europejskiej, pozwala będącym w drodze na dogodny dojazd i wybór najciekawszych obiektów oraz miejsc leżących w zasięgu kórnickiej gminy.

Trasa kórnicka liczy kilkadziesiąt kilometrów. Jej początkowy etap wyznaczono na skrzyżowaniu ulic Droga Dębińska i Królowej Jadwigi w Poznaniu. Dalej ulicą Bolesława Krzywoustego szlak biegnie w kierunku Kórnika i poprzez Bnin, Konarskie, Radzewice, Rogalin i Puszczykowo powraca do Poznania. Nazwie trasy umieszczonej na brązowych tablicach towarzyszą plansze niebieskie, na których zawarto informacje dotyczące najciekawszych obiektów turystycznych, znajdujących się w pobliżu. Trasa kórnicka wiedzie w stronę zamku w Kórniku oraz otaczającego go arboretum, Pałacu i Galerii Sztuki w Rogalinie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz przyrodniczych zakątków Wielkopolskiego Parku Narodowego w obszarze którego można zwiedzić Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach i Muzeum im. Arkadego Fiedlera “Pod Totemem” w Puszczykowie. Okolice Kórnika od lat cieszą się uznaniem wśród amatorów rowerowych rajdów. Zapaleni wędkarze doceniają uroki tutejszych jezior – Bnińskiego, Kórnickiego i Skrzyneckiego. Zwłaszcza jezioro Bnińskie i Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy w Błażejewku stanowią atrakcyjną propozycję dla chcących spędzić urlop w pięknej, typowo letniskowej miejscowości.

Do dyspozycji wypoczywających oddany jest stadion, korty tenisowe, boiska, a przede wszystkim duże kąpielisko i przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Ofertą kulinarną kuszą liczne restauracje oraz kawiarenki. Pobyt w tych okolicach umili także wczasowiczom rejs stateczkiem spacerowym po jeziorze.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 28 stycznia 2014