MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo zbiórki dla powodzianNapis opłaty urzędowe on lineLink do youtube



W mediach o nas

Tutaj chcą mieszkać Wielkopolanie (12.08.2024)

logo głos wielkopolski

Aż w pięciu gminach w Wielkopolsce w ciągu dziesięciu lat przybyło ponad 50 proc. mieszkańców! W skali całego województwa takich miejscowości jest niemal 80. Województwo wielkopolskie jest jednym z zaledwie czterech w Polsce, gdzie mieszkańców wciąż przybywa. Oto zestawienie 15 najszybciej rosnących miast i gmin w Wielkopolsce na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Przeanalizowaliśmy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące mieszkańców Wielkopolski. Sprawdziliśmy, które miejscowości najszybciej tracą mieszkańców, a które najszybciej ich zyskują. Wielkopolska, obok woj. pomorskiego, małopolskiego i mazowieckiego, jest jedynym regionem, w którym wciąż przybywa mieszkańców. Gdzie w Wielkopolsce przybywa ich najszybciej? Gdzie najchętniej zamieszkują Wielkopolanie?

Należy zaznaczyć, że dane GUS nie obejmują dużej części emigrantów zarobkowych, studentów i innych osób wymykających się meldunkowi. Z tego względu liczba mieszkańców w największych ośrodkach może być wyższa, niż w danych GUS. Oto pięć powiatów w Wielkopolsce, w których w latach 2013 – 2023 przybyło najwięcej mieszkańców.

  • powiat wrzesiński – +1742 mieszkańców, +2,28 proc.,
  • powiat szamotulski – +2051 mieszkańców, +2,29 proc.,
  • powiat średzki – +3029 mieszkańców, 5,32 proc.,
  • powiat leszczyński – +5978 mieszkańców, +11,06 proc.,
  • powiat poznański – +96268 mieszkańców, +27,32 proc.

W skali całego województwa było ich 9. Oprócz powyższych były to powiaty koniński, śremski, nowotomyski i grodziski. Wobec zmniejszającej się liczby urodzeń w Polsce (statystycznie kobieta rodzi 1,33 dziecka, aby liczba ludności rosła, ten współczynnik musi przekraczać 2), główne powody wzrostu liczby mieszkańców wynikają z migracji wewnętrznych. Ich powodem jest zazwyczaj sytuacja ekonomiczna – ludzie przeprowadzają się za pracą czy z powodów mieszkaniowych.

Suburbanizacja – proces wyprowadzania się mieszkańców z centrum na przedmieścia – jest jednym z głównych powodów wzrostu liczby ludności w wielkopolskich gminach. Niemal wszystkie gminy powiatu poznańskiego urosły, podczas gdy sam Poznań się kurczy. Podobnie jest w przypadku Leszna, a na mniejszą skalę Gniezna czy Turku. W tym ostatnim przypadku gmina wiejska Turek znalazła się wśród 15. najszybciej rosnących, podczas gdy gmina miejska Turek – najszybciej pustoszejących.

Głos Wielkopolski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 sierpnia 2024