MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

VII Dzień Organizacji Pozarządowych (11.10.2023)

serwis PAP

Dwór w Skrzynkach gościł uczestników VII Dnia Organizacji Pozarządowych w Powiecie Poznańskim. – To radosne wydarzenie, będące potwierdzeniem wartości, jaką jest społeczeństwo obywatelskie. Ktoś kiedyś powiedział, że zaraz po tym jak wygrywasz wybory, musisz podzielić się władzą. Z kim? Z organizacjami pozarządowym właśnie. Bez nich nie ma dobrego państwa – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.

W powiecie poznańskim działa ponad 1 300 organizacji z tak zwanego trzeciego sektora. Dzięki nim i dzięki ludziom w nich działającym realizowane są ważne, potrzebne, wartościowe i innowacyjne zadania. One mają jeszcze jedną zaletę, bardzo często mają bowiem charakter integrujący. Łączące młodszych i starszych, dzieci z rodzicami czy też przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu ze względu na niepełnosprawność. – Na takie właśnie zadania w latach 2014-23 skierowaliśmy ponad 16 mln 560 tysięcy złotych. Przez te lata podpisaliśmy 1 852 umowy. Średnio każdego roku wpływa do powiatu poznańskiego ponad 360 ofert realizacji zadań – wyliczał starosta.

Dzień Organizacji Pozarządowych w Powiecie Poznańskim ma już swoja tradycję. W tym roku była to już jego siódma edycja. – Te spotkania zawsze odbywały się w ciekawych miejscach, takich jak choćby Park Dzieje w Murowanej Goślinie, Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Deli Park w Trzebawiu czy też – jak w ubiegłym roku – Gościńcu Siedem Drzew w Biskupicach Wielkopolskich. Teraz wybraliśmy Dwór w Skrzynkach, który imponująco prezentuje się po rewitalizacji i jest siedzibą Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego – mówi Tomasz Skupio, przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Ten Dwór uczestnicy spotkania mieli okazję dokładnie poznać i zwiedzić. Wcześniej jednak wysłuchali panelu pod nazwą „Praca zespołowa dzieli zadanie i zwielokrotnia sukces – czyli jak zbudować grupę działania”, który zaprezentowała Anna Ohirko ze Stowarzyszenia Lokalni w Gminie Suchy Las. Dla gości, których bardzo dużo przyjechało do Skrzynek, Przemysław Tecław z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie przygotował również pokaz wytwarzania białej kiełbasy parzonej wielkopolskiej. Była też uczta dla ducha. Zadbał o nią Kacper Dworniczak, młody wirtuoz gitary z gminy Stęszew, który ma za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall czy też na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tokio, gdzie zajął drugie miejsce.

Serwis Samorządowy PAP

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 października 2023