Relacje
Volkswagen w wersji hybrydowej
Ponad 120 kilometrów w trybie wyłącznie elektrycznym może przejechać Volkswagen Caddy w wersji hybrydowej, którego budowa rozpoczęła się w zakładzie w Poznaniu, który współpracuje z prowadzonym przez powiat poznański Zespołem Szkół na 1 w Swarzędzu. – Produkcja modeli hybrydowych wymagała od nas dostosowania linii produkcyjnych szczególnie w obszarze budowy karoserii i montażu, ale przede wszystkim inwestycji w rozwój kompetencji naszych pracowników. Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani do wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą motoryzacyjną – podkreśla Stefanie Hegels, prezeska Volkswagen Poznań.
Volkswagen Caddy to jeden z liderów w swoim segmencie. Od ponad 20 lat jest produkowany wyłącznie w zakładzie Volkswagena w Poznaniu, skąd trafia na rynki całego świata. Tylko w zeszłym roku z fabryki w stolicy Wielkopolski wyjechało prawie 87 tysięcy modeli Caddy 5. Do tej pory Caddy był dostępny w wersji z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Teraz to się zmieniło. – Produkcja wariantu hybrydowego Caddy wzbogaca nasze portfolio. Dzięki zróżnicowanym produktom odpowiadamy na bieżące potrzeby rynku – dodaje. Modele hybrydowe dostępne są w wariancie osobowym oraz dostawczym zarówno z klasycznym rozstawem osi oraz w wariancie Maxi z długim rozstawem osi.
W związku z produkcją Caddy eHybrid w zakładzie w Poznaniu wprowadzono szereg nowych rozwiązań. Przykładowo w obszarze budowy karoserii zintegrowano 20 nowych robotów i rozbudowano 22 stacje, wdrożono też m. in. technologię wycinania plazmowego. Znacznie rozbudowano również linię produkcyjną w obszarze montażu i linię podmontażu układu napędowego, co przełożyło się na zwiększenie wydajności. Co ważne, budowa aut hybrydowych wymagała również nabycia nowych kompetencji przez pracowników. Szkolenia dotyczyły m. in. systemów asystenckich, budowy baterii, czy elektromobilności. Łącznie w szkoleniach związanych z produkcją Caddy eHybrid odnotowano ponad 9 tysięcy uczestnictw.
Z innych informacji, warto dodać, że obejmująca obszar 22 ha i złożona z 25 000 paneli fotowoltaicznych farma energetyczna przy zakładzie produkcyjnym Volkswagen Poznań we Wrześni, pracuje już z pełną mocą. Dostarcza ona do fabryki zieloną energię elektryczną o maksymalnej mocy 15,2 MW. To wystarcza, by w sprzyjających warunkach pogodowych w stu procentach pokrywać zapotrzebowanie zakładu na energię elektryczną. Taki dzień właśnie nastąpił – duże nasłonecznienie sprawiło, że 27 września fabryka stała się samowystarczalna energetycznie. – Uruchomiona instalacja to ogromny krok do osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej oraz zrównoważonej i ekologicznej produkcji. Dzięki niej zapewniamy sobie również dostęp do stabilnej cenowo energii – mówi Stefanie Hegels.
Informacja prasowa