MenuMenu główne
Powiat Poznański
Mapa powiatu


<< lip 2025 >>
pwścpsn
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

W Czerlejnie przy wiatraku…

otwarcie wiatraka w czerlejnie

W Czerlejnie, w gminie Kostrzyn, hucznie obchodzono otwarcie zrewitalizowanego, drewnianego wiatraka „Koźlak”. Pochodzący z XVIII wieku obiekt przez lata niszczał i mógł się zawalić. – Po otrzymaniu zgody Powiatowego Konserwatora Zabytków wiatrak, zgodnie z projektem, został rozebrany. Wszystkie elementy zabytku zostały zabezpieczone i teraz, po odrestaurowaniu, stanowią podstawę odtworzonego wiatraka. Dokonana została ich pełna inwentaryzacja, jak również konserwacja – informuje gmina Kostrzyn.

„Koźlak” zbudowany został na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 roku został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Tu uruchomiony został w 1867 roku. We wrześniu 2023 roku Gmina Kostrzyn ogłosiła przetarg na konserwacje wiatraka i roboty budowlane w nowym miejscu – przy zbiegu ulic Kostrzyńskiej i Wesołej w Czerlejnie, w pobliżu kościoła NMP Wniebowziętej.

Rewitalizacja wiatraka kosztowała nieco ponad milion złotych, z czego ponad połowę tej kwoty dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz powiat poznański. Z okazji otwarcia wiatraka Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kostrzynie, przy wsparciu Gminnego Ośrodka Sportu Turystyki i Rekreacji, Koła Gospodyń Wiejskich „Wiatraczanki”, Szkołę Podstawową w Czerlejnie oraz Sołectwa Czerlejno i Czerlejnko zorganizował imprezę pod nazwą „Popołudnie przy Koźlaku”.

W jej trakcie można było zwiedzać wnętrze wiatraka, które prezentował projektant Filip Tomaszewski. Ponadto odbyły się warsztaty w młynopiekarni, zabawy ludowe i taneczne oraz wystawa dawnych maszyn rolniczych. Dla dzieci przygotowano natomiast animacje oraz warsztaty twórcze drewnianych miniatur wiatraka. Gośćmi specjalnymi byli artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Siekieracy oraz Krzysztof Bukowski, miłośnik młynarstwa który przybył z tradycyjnym żarnem, będącym niemałą atrakcją dla dzieci i dorosłych.

Źródło: Gmina Kostrzyn

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 czerwca 2025