MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< wrz. 2021 >>
pon.wt.śr.czwpt.sob.niedz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

W Czerwonaku otwarto sezon

Oficjalne otwarcie sezonu wodnego na Akwenie Marina w Czerwonaku

Na Akwenie Marina w Czerwonaku oficjalnie otwarto sezon wodny na Wielkiej Pętli Wielkopolski. – To najważniejsza impreza w sezonie i wszyscy jesteśmy dumni z tego, że to właśnie nam przypadło w udziale jej zorganizowanie. W ten sposób doceniono naszą pracę, i to jak nasza marina się obecnie prezentuje – mówi Tomasz Drgas, prezes Wielkopolskiej Grupy Sportów Wodnych Kilwater, organizatora uroczystości.

Akwen Marina w Czerwonaku rzeczywiście prezentuje się imponująco. – Kiedy zaczynaliśmy pracę samorządową w tej gminie nawet nam się nie śniło, że takie miejsce powstanie. Ono jednak powstało, co świadczy o tym, że potrafiliśmy odpowiednio wykorzystać czas, kiedy to w naszym kraju najpierw zaszły zmiany ustrojowe, a później Polska wstąpiła do Unii Europejskiej – podkreślił Jan Grabkowski, starosta poznański.

–  Marina już teraz jest sercem gminy, a może nawet całej Wielkiej Pętli Wielkopolski. Prezentuje się imponująco, a pracujemy nad tym, aby stworzyć tutaj coś jeszcze większego – zdradził wójt gminy Czerwonak, Marcin Wojtkowiak. – Otwarcie Wielkiej Pętli Wielkopolski to wielkie wydarzenie dla wszystkich osób, którzy lubią turystykę, a szczególnie tę wodną – dodał Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Czym jest Wielka Pętla Wielkopolski? – To szlak żeglugi śródlądowej o długości 688 kilometrów, prowadzący z Kostrzyna nad Odrą przez Czarnków i Nakło aż na przedmieść Bydgoszczy, skąd Kanałem Górnonoteckim trasa wiedzie przez jezioro Gopło i Kanał Ślesiński do Konina. Dalej szlak prowadzi Wartą przez Poznań i Międzychód do Santoka, w którym Warta łączy się z Notecią – opisuje Tomasz Drgas.

Na trasie Wielkiej Pętli Wielkopolski znajduje się 35 przystani w tym siedem określanych jako mariny. Jedną z nich jest Akwen Marina w Czerwonaku. – Mnie marzy się również, aby podobna marina powstała także kilka kilometrów dalej, w Owińskach, gdzie jest już Park Orientacji Przestrzennej oraz wyremontowany i pięknie się prezentujący kompleks pocysterski – mówi Jan Grabkowski.

– Powołując do życia Stowarzyszenie Kilwater założyliśmy sobie, aby Poznań i inne mniejsze miejscowości położone nad Wartą nie odwracały się od rzeki. Chcemy by wzdłuż jej brzegów tętniło życie. I to powoli nam się udaje, ponieważ miłośników sportów wodnych jest coraz więcej. Coraz więcej osób docenia też walory turystyczne Warty – podkreślał Tomasz Drgas.

O tych walorach turystycznych mówił również starosta poznański. – Każda rzeka jest skarbem dla danego regionu. Zwłaszcza w Polsce, gdzie poziom wód jest wręcz katastrofalny. Sam pamiętam, jak po Warcie pływały jeszcze barki. Sam lubię i zachęcam do pływania po tej pięknej rzece. Zapewniam, że widoki z niej zapierają dech w piersiach – mówił starosta poznański.

Dodamy, że Akwen Marina w Czerwonaku służy nie tylko wodniakom. – Zajmujemy rozległy teren, a to sprzyja organizowaniu imprez plenerowych i kulturalnych. Można u nas zorganizować ognisko lub wynająć domek grillowy na spotkanie w gronie znajomych. Dla amatorów sportu przygotowaliśmy boiska do siatkówki plażowej i badmintona. U nas nikt się nie będzie nudził i każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnił na koniec Tomasz Drgas.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 maja 2019