Edukacja
W Mosinie badają środowisko
Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, którego organem prowadzącym jest powiat poznański, przystąpił do międzynarodowego programu GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment). Głównym założeniem programu jest popularyzacja badania otaczającego nas środowiska naturalnego przez uczniów szkół średnich oraz podstawowych. W programie uczestniczy ponad 24 tysięcy szkół ze 112 krajów. GLOB to program działający już od ponad 20 lat i mający charakter długoterminowy.
Obecnie badaniami projektu kieruje amerykańskie Stowarzyszenie Badań Atmosfery w Boulder, w Kolorado (University Corporation for Atmospheric Research UCAR) przy wsparciu finansowym amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery NOAA, amerykańskiej Narodowej Agencji ds. Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA oraz amerykańskiej Narodowej Fundacji na rzecz Nauki NSF. Dzięki obecności w programie GLOBE uczniowie będą mieli okazję m.in.: nauczyć się profesjonalnego prowadzenia pomiarów atmosferycznych, hydrologicznych, fenologicznych i gleby, a także dokumentowania prowadzonych obserwacji w dzienniku naukowym.
Ponadto uczniowie będą wymieniać się danymi z innymi grupami GLOBE, nabędą umiejętność robienia notatek naukowych m.in. za pomocą interakcyjnych narzędzi w sieci. Szkoła zajmie się w pierwszej kolejności zagadnieniami dotyczącymi atmosfery, a to z racji tego, że posiada już odpowiednie urządzenia do monitorowania poszczególnych parametrów pogodowych. Od października 2017 roku, uczniowie Wodziczki mają bowiem okazję prowadzić badania nad pogodą i klimatem.
Uczniowie z klas realizujących geografię w zakresie rozszerzonym, codziennie dokonują odczytu aktualnej temperatury powietrza, minimalnej i maksymalnej temperatura powietrza odnotowanej w ciągu ostatniej doby, temperatury gruntu, ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza, wielkości opadów, grubości pokrywy śnieżnej, kierunku i prędkości wiatru oraz wielkości i rodzaj zachmurzenia. Większość urządzeń pomiarowych szkolnego ogródka meteorologicznego spełnia wymagania stawiane przez WMO (Światową Organizację Meteorologiczną), a wyniki prowadzonych obserwacji można obserwować na stronie internetowej szkoły www.zsmosina.powiat.poznan.pl
Autor: Paweł Zawieja