Małe muzea – ciekawe historie
W Sadach zaczęło się od wagi
Wszystko zaczęło się od wagi, służącej do odmierzania odczynników laboratoryjnych, którą Juliusz Gustowski otrzymał od swojego ojca. Z czasem zbiór kolekcjonera i jego żony Aliny stał się jedną z kilku najbardziej znaczących kolekcji metrologicznych w Polsce.
Początkowo kolekcjoner zbierał różne przedmioty związane z historią techniki, z czasem przyszła pora na specjalizację w dziedzinie przyrządów służących do ważenia i mierzenia. Zbiory na przestrzeni 30 lat stopniowo powiększyły się do ponad 500 eksponatów. Od 2015 roku kolekcja dostępna jest w Muzeum Wag i Miar w Sadach, które mieści się przy Zakładzie Produkcyjnym GUSMA. – Zbiory muzeum obejmują eksponaty z całego świata – opowiada Juliusz Gustowski. – Większość pochodzi z państw niemieckich, ale w kolekcji znajdziemy też obiekty z USA, Dalekiego Wschodu czy Australii – dodaje.
Najstarszym eksponatem jest waga monetarna z 1770 roku, najmłodsza jest wyprodukowana 200 lat później, waga sklepowa Robervala. W zbiorach znajdują się wagi, odważniki i przymiary (wzorce kreskowe). Kolekcja obejmuje wagi o zróżnicowanym zastosowaniu (wagi laboratoryjne, apteczne, pocztowe) i różnych zasadach działania (wagi dźwigniowe, uchylne, sprężynowe). W muzeum można zobaczyć m.in. wagę określającą gramaturę papieru, gęstościomierz zbożowy, wagę do nici, a nawet specjalną wagę do opium. Jedna z wag służy do określania… zawartości wody w maśle.
Ciekawostką jest wyprodukowana w Warszawie w 1929 roku waga osobowa, która drukuje (odciska) wynik pomiaru na tekturowym bileciku. Jest też waga do żarników w żarówkach, która jest tak precyzyjna, że pozwala nawet na zważenie podpisu! Ekspozycję Muzeum Wag i Miar w Sadach można zwiedzać po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty. Szczegóły na stronie www.muzeumwag.com.pl
Autor: Piotr Basiński
Powyższy tekst jest częścią cyklu “Małe muzea – ciekawe historie”, w ramach którego przybliżamy mniej znane, choć na pewno warte odwiedzenia, placówki muzealne w gminach powiatu poznańskiego. Materiały na ten temat filmowo realizuje także Telewizja STK. Można je zobaczyć na stronie malemuzea.telewizjastk.pl