Zapowiedzi
Warsztaty dla młodzieży

Zapraszamy do udziału w projekcie pt. “Młodzi Mistrzowie Inspirują się Wyczółkowskim. Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne i Historyczne w Skrzynkach”.
W dniach 22-31 lipca w Dworze Skrzynki (gm. Stęszew, powiat poznański) odbędą się warsztaty artystyczne dla młodzieży w wieku 15-18 lat, które organizowane są w ramach pleneru sztuki „Za oknami Skrzynek. Dusze drzew” i poprowadzą je zaproszeni artyści biorący udział w plenerze (Maggie Szuszkiewicz (Niemcy), Monika Ślósarczyk, Maria Dziopak, Sylwester Chłodziński, Leszek Zegalski, Robert Heczko, Artur Gepas, Jan Żyrek, Waldemar Pawlikowski i Anna Czyżykiewicz (komisarz pleneru) oraz historycy sztuki (m. in. prof. Małgorzata Hendrykowska, prof. Marek Hendrykowski; Małgorzata Duks, Józef Duks; dr Karolina Echaust)
Serdecznie zapraszamy utalentowaną młodzież – uczniów szkół plastycznych, laureatów konkursów artystycznych do udziału w warsztatach.
W warsztatów artystycznych wchodzą:
- Plener: pod okiem mistrzów: zaproszeni malarze biorący udział w głównym plenerze poprowadzą sesje malarskie ( w tym w plenerze), inspirując się otaczającą przyrodą Skrzynek, podobnie jak Wyczółkowski. Młodzież będzie miała okazję pracować obok doświadczonych artystów, obserwować ich techniki i otrzymywać indywidualne konsultacje.
- Techniki malarskie: skupienie się na technikach charakterystycznych dla Wyczółkowskiego. Prowadzący artyści pokażą, jak operować światłem, kolorem i fakturą, aby oddać piękno natury.
- Rzeźba: rzeźbiarz uczestniczący w plenerze poprowadzi zajęcia z rzeźby z wykorzystaniem różnych materiałów, zachęcając młodzież do poszukiwania form inspirowanych naturą i symboliką drzew, obecną w twórczości Wyczółkowskiego.
- Sesje historyczno-artystyczne – wykłady i prezentacje historyków sztuki, na których eksperci przybliżą życie i twórczość Leona Wyczółkowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego relacji z naturą, motywów patriotycznych w jego sztuce oraz jego nowatorskich podejść do malarstwa. Analiza i interpretacja dzieł Wyczółkowskiego, ze szczegółowym omówieniem wybranych obrazów i grafik, zwrócenie uwagi na kompozycję, kolorystykę, symbolikę i kontekst historyczny.
- Wyjazdy:
- do Gościeradza gdzie tworzył i mieszkał Wyczółkowski w ostatnich latach swojego życia.
- do Muzeum Regionalnego w Bydgoszczy – zwiedzanie ekspozycji stałej dzieł Wyczółkowskiego
- do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu – zwiedzanie i zapoznanie się z eksponowanymi tam dziełami Wyczółkowskiego
- do Rogalina – oglądanie dębów, które uwiecznił w swoich pracach Wyczółkowski
Ponadto podczas spotkań uczestnicy warsztatów będą mieli okazję:
- praktycznie zgłębić twórczość Leona Wyczółkowskiego,
- odkryć jego związki z naturą i lokalnym patriotyzmem,
- stworzyć własne prace inspirowane stylem i tematyką tego wybitnego artysty
Podsumowaniem warsztatów będzie wystawa prac stworzonych przez młodzież podczas zajęć, zorganizowana w Dworze Skrzynki w dniu 30 lipca 2025 r. Będzie to okazja do zaproszenia lokalnej społeczności, przyjaciół, rodzin i uczestników głównego pleneru na wernisaż i prezentację prac z omówieniem inspiracji oraz procesu twórczego przez młodych artystów.
To niepowtarzalna okazja do rozwoju artystycznego, wymiany doświadczeń oraz twórczej pracy w inspirującym otoczeniu.
Informacje praktyczne:
- udział w Intensywnych Warsztatach Artystycznych jest całkowicie darmowy i obejmuje:
- 8 noclegów z pełnym wyżywieniem
- wyjazdy terenowe oraz bilety wstępu (Bydgoszcz, Poznań, Rogalin)
- materiały plastyczne
- ilość miejsc: maksymalnie 12 osób
Termin warsztatów: 22-31.07.2025 r.
Miejsce warsztatów: Dwór Skrzynki, pl. Parkowy 1, 62-060 Skrzynki, gm. Stęszew, pow. poznański
Zapraszamy do udziału!
Szczegółowe informacje dotyczące terminów i zapisów dostępne są na stronie: www.instytutskrzynki.pl
Zgłoszenia chęci udziału przyjmujemy pod adresem: kontakt@fundacja.instytuskrzynki.pl
Po wysłaniu zgłoszenia odeślemy do wypełnienia ankietę a po jej analizie potwierdzimy e-mailowo zakwalifikowanie się na warsztaty.
Liczba miejsc ograniczona.
„Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji w ramach programu Nasze tradycje”.
Przygotował: Instytut Skrzynki