Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Warto zatrudniać młodych
– O tym, że obecny rynek pracy jest rynkiem pracownika wiadomo już powszechnie, a najlepiej wiedzą o tym pracodawcy posiadający wolne miejsca zatrudnienia – mówi Małgorzata Pawlak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Rynek pracy aglomeracji poznańskiej jest najbardziej aktywnym w kraju. Powiat poznański zajmuje drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia wśród wszystkich powiatów w Polsce. Wskaźnik ten wynosi 2,2%. Jeszcze niższy poziom bezrobocia odnotowano w Poznaniu – 1,8%. Wpływ na dobrą kondycję rynku pracy w powiecie ma kilka czynników, przede wszystkim intensywny rozwój gospodarczy kreowany przez nowe inwestycje, położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych z innymi regionami kraju oraz sprawnie funkcjonująca organizacja transportu publicznego zwiększająca dostępność mieszkańców powiatu do miejsc pracy.
– O tym, że obecny rynek pracy jest rynkiem pracownika, wiadomo już powszechnie, a najlepiej wiedzą o tym pracodawcy posiadający wolne miejsca zatrudnienia. Rosnący popyt na pracownika powoduje trudności lokalnych pracodawców w pozyskaniu kandydatów do pracy. Stąd pracodawcy decydują się często na obniżenie wymagań rekrutacyjnych, np. w zakresie posiadanego doświadczenia zawodowego, i coraz chętniej zatrudniają młodych bez doświadczenia – mówi Małgorzata Pawlak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Zatrudnianie młodych ludzi ma swoje mocne strony. Osoba ta może wnieść do firmy zapał, entuzjazm, szybkość wykonywania zadań, otwartość na wiedzę i nowe doświadczenia. Z badania „Młodzi na rynku pracy. Pod lupą” realizowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że 74% pracodawców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw widzi korzyści z posiadania w swojej firmie młodych pracowników ze względu na ich kreatywność i nowe pomysły, szybkie przyswajanie wiedzy, czy też dyspozycyjność.
Z drugiej strony pracodawcy zdają sobie sprawę z konieczności przyuczenia do pracy osoby nieposiadającej doświadczenia zawodowego, a koszty zatrudnienia, m.in. składki na ubezpieczenia społeczne, podnoszące poziom ogólnych kosztów wynagrodzenia, a obniżające płace netto, są wysokie. Aby obniżyć koszty zatrudnienia pracodawcy mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. Pracodawca lub przedsiębiorca, który zdecyduje się na utworzenie miejsca pracy dla osoby do 30 roku życia może otrzymać refundację części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego.
Warunkiem przyznania refundacji jest zatrudnienie osoby skierowanej przez urząd pracy na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy. Wówczas refundacja przysługuje przez okres 12 miesięcy. Maksymalna miesięczna wysokość refundacji to 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia. Łączna wysokość refundacji za jedną osobę zatrudnioną wynosi ponad 25 tysięcy złotych. Pomoc udzielana jest zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
– Proponowana forma pomocy daje obopólną korzyść. Dla pracodawcy jest nią pozyskanie pracownika z potencjałem, kreatywnego i otwartego na innowacje oraz obniżenie kosztów zatrudnienia w pierwszych 12 miesiącach. A dla młodych pracowników – stabilne zatrudnienie na umowę o pracę z szansą na rozwój kompetencji i zdobycie doświadczenia zawodowego – twierdzi Małgorzata Pawlak.
Lokalnych pracodawców zainteresowanych przyznaniem refundacji zapraszamy do złożenia wniosku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu. Jego pozytywne rozpatrzenie skutkuje podpisaniem umowy określającej warunki refundacji i wówczas pracodawca może zatrudnić skierowanego bezrobotnego. Z refundacji nie mogą korzystać firmy, które w ostatnich sześciu miesiącach zwolniły pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Szczegółowe informacje na temat refundacji dostępne są na stronie poznan.praca.gov.pl, w zakładce „Dla pracodawców i przedsiębiorców – Wsparcie tworzenia miejsc pracy” oraz pod nr tel. (61) 8345-645/677.
Autor: Agnieszka Kownacka